Sója jako zdroj plnohodnotných bílkovin. Dejte jí šanci ve své kuchyni!

Sója je pokladnici plnohodnotných bílkovin. Odborníky na výživu je nazývána rostlinným masem, rostlinou budoucnosti, zázračnou rostlinou. Její bílkovina je plně srovnatelná s těmi v mase, mléce či vejcích. Však hladovějícímu světu pomáhá…

Sója poskytuje obživu asi miliardě obyvatel světa, je vhodná pro mladé i staré, zdravé i nemocné, duševně i tělesně pracující. Výživná hodnota sóji je mimořádná! Možná vás překvapí, že 500 g sóji se (pokud jde o bílkoviny) vyrovná asi 2000 g masa, pěti litrům mléka nebo 28 slepičím vejcím.

Zaslouží si naši pozornost; podzim je totiž dobrý k tomu, abychom si ukázali její výhody, především ty zdravotní. A otestovali si na některých receptech jak vlastně chutná. Báječně, jak jinak!

Konzumace sóji může nahradit konzumaci masa (ale s mírou, kvůli vysokému obsahu bílkovin, tedy maximálně dvakrát až třikrát týdně) u civilizačních nemocí, jakými jsou vysoký krevní tlak, choroby srdce, ateroskleróza, revmatická onemocnění a mnohé jiné.

Sója je zásadotvorná, proto pozitivně ovlivňuje různé formy revmatických onemocněních, dny, osteoporózy, také kazivost zubů, překyselení, pálení žáhy, ekzémy apod. Vysoký obsah vitaminů B, lecitinu, vápníku a hořčíku velmi příznivě působí na nervovou soustavu. Nahrazení masa sójou blahodárně působí při neurózách, depresích, roztroušené skleróze apod. Obsahuje 20-27 procent sacharidů bez obsahu škrobu, z toho pouze pět až šest procent cukrů, a proto je sója velmi vhodná pro nemocné cukrovkou.

Sójové boby a výrobky z nich poskytují velmi kvalitní tuky, jež svými mastnými kyselinami chrání cévy (zvláště srdeční a mozkové) před sklerózou, a tím nás chrání před infarkty a mozkovými mrtvicemi. Sója neobsahuje cholesterol, proto působí jako ochrana před aterosklerózou. Je vhodnou stravou při tuberkulóze, nádorových onemocněních, při vyčerpanosti, rekonvalescenci, po těžkých nemocech všeho druhu, například při onemocněních trávicího ústrojí – jater, žlučníku, žaludku, slinivky a střev.

Začněme sójovými boby. Většina sojových bobů je žlutá. Nicméně, existují hnědé, zelené a černé druhy. Celé sojové boby mohou být připravovány podobně jako ostatní druhy luštěnin a mohou být používány v omáčkách, při dušení zeleniny a v polévkách. Pro rychlé občerstvení můžeme sóju namočit a opražit, chutná jako ořechy. Sojové boby lze koupit prakticky v jakémkoliv dobrém obchodu s potravinami. Při troše šikovnosti z nich můžete připravit sójové mléko, sójový jogurt, tofu a řadu jiných zajímavých základních produktů.

Přednost však dejte specializovaným prodejnám tzv. zdravé výživy, v nichž můžete nejen dobře nakoupit, ale kde vám i (jak věříme) dobře poradí jak se sójou v kuchyni pracovat.

Takže základ máme za sebou. A teď zkusme otázky a odpovědi…

Víte že

  • lecitin podporující paměť, je extrakt získaný ze sojového oleje? I proto se prodává v lékárnách ve formě tablet. Práškový lecitin můžete zakoupit v prodejnách zdravé výživy. Lžička denně stačí…
  • sojová mouka a krupice jsou vyrobeny z pražených sojových bobů rozemletých do jemného prášku?. Existují dva druhy sojové mouky: přírodní (plnotučná sojová mouka, která obsahuje přírodní sojový olej) a odtučněná sojová mouka, u které byl odstraněn olej během výroby.
  • sójová mouka je koncentrovaným zdrojem proteinů a neobsahuje lepek?
  • sójový olej je vyrobený přírodní extrakcí ze sojových bobů? Neobsahuje cholesterol a obsahuje větší množství poly-nenasycených tuků. Prodává se snad v každých potravinách pod všeobecným názvem »rostlinný olej«. V potravinářském průmyslu se s ním rozhodně nešetří, v českých domácnostech je však popelkou.
  • tofu (též sójový sýr či tvaroh), je skvělý a zdravý? Jen jeho cena je často žel srovnatelná s běžným vepřovým či hovězím masem, kvalitní tofu je dokonce i dražší. Tofu je bohatý na kvalitní proteiny, vitamíny řady B a obsahuje nízké procento sodíku. Skvělé pokrmy z něj vám nabídnou v čínských i jiných dálně východních restauracích a bufetech.
  • sójové maso opravdu existuje? Ano, vesměs v dehydrované variantě. Je levné (vejdete se maximálně do tří desetikorun), při dobrém zpracování je nejen báječné, ale i zdravé! Ano, není to maso, ale takový sójový guláš je perlou mezi recepty…

Jeden balíček sójových kostek (asi 100 g) dejte do hrnce, přidejte kostku masoxu a přeliju z konvice horkou vodou, aby byly kostky pod vodou. Lepší řešení je zalít horkým vroucím vývarem z masa nebo zeleniny. Zakryjte pokličkou, nechte minimálně dvě hodiny nabobtnat. Poté přeceďte, vodu z kostek vidličkou vymačkejte a poté překrojte na polovinu. Ale vývar nevylévejte! Dejte ho stranou. V míse smíchejte překrojené kostky sójového masa s jednou cibulí pokrájenou na tenká kolečka, přidejte lžičku sladké a lžičku ostré papriky, po lžíci dobré sojové omáčky a worcesteru, přiměřeně osolte a opepřete čerstvě mletým černým pepřem, lžičkou drceného kmínu, dobře promíchejte a nechte přes noc v chladničce. Poté na hlubší pánvi či v kastrolu na jedné či dvou lžících oleje zprudka osmažte, zalijte vývarem, zahustěte (my máme rádi hustější omáčky) jíškou, a podávejte s rýží, s bramborem, nebo jen tak – s krajícem chleba. Čerstvá jemně pokrájená petrželka, a lžička pokrájené syrové chilli papričky dodá guláši říz.

(jan)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy