Paradox v extralize: Pardubice prohrály, ale vyšvihly se na první příčku

Hokejisté Pardubic smazali ve třetí třetině duelu sedmého kola v Liberci dvougólové manko, a přestože padli na nájezdy, z nichž si sebrali bod navíc díky nájezdu Oscara Flynna Bílí Tygři, posunuli se do čela extraligové tabulky. Získali totiž o bodík navíc oproti dosud vedoucí Spartě, která doma překvapivě vyšla naprázdno nejen bodově, nýbrž i střelecky, když podlehla brněnské Kometě 0:2. Pražané dokonce klesli až na třetí pozici, když je dnes přeskočil také Litvínov. Chemici doma zářili a přestříleli úřadujícího mistra z Třince 6:4.

Sparta si připsala první porážku v sezoně. Její série se zastavila na šesti výhrách, což je jejich nejdelší od začátku ročníku v historii samostatné české extraligy. Kometa po čtyřech duelech bez bodů potřetí za sebou vyhrála. Rozhodl o tom před nejvyšší návštěvou sezony 10 554 diváků v čase 40:26 slovenský útočník Lukáš Cingeľ a 19 sekund před koncem při power play do prázdné branky pečetil výsledek finský bek Alex Lintuniemi. Brankář Dominik Furch udržel podruhé v sezoně čisté konto, naopak jeho protějšek v brance Sparty Jakub Kovář inkasoval poprvé po 116 minutách a 53 sekundách. »Gratuluji hráčům a trenérům Komety. Soupeř vyhrál zaslouženě, i když dal šťastný gól a z naší strany tam byla i nějaká tyčka. Na to se ale nedá vymlouvat, my musíme hrát tak, abychom tomu šli ještě víc naproti,« řekl Pavel Gross, kouč Sparty. Naopak jeho protějšek Jaroslav Modrý nešetřil superlativy. »My jsme dnes podali vynikající výkon podpořený vynikajícím gólmanem. Ubojovali jsme to a klukům patří dík,« řekl kouč, který po třech kolech povýšil z pozice asistenta namíst rezignujícího Patrika Martince.

Brňané dnes potěšili Pardubice, které slaví posun na první místo navzdory prohře v Liberci. Dynamo přes dvoubrankové manko i posedmé v sezoně bodovalo, přičemž bodový zisk jim zajistil v čase 59:32 útočník Tomáš Hyka při hře bez brankáře. Domácí předtím jen těsně minuli prázdnou svatyni, radost však divákům pod Ještědem připravily alespoň nájezdy. »Tři body byly blízko, ale s takhle kvalitním protivníkem musíme brát i dva,« řekl liberecký asistent Jiří Kudrna. »Škoda, že jsme v nájezdech neuspěli. Ale po nepovedené první třetině si mužstvo za druhou a třetí zaslouží pochvalu,« kontroval pro změnu asistent Ocelářů Marek Zadina.

Obraty ve skóre

Ve třech dnešních duelech došlo k pekelným obratům. Vítkovičtí hokejisté v moravském derby ještě deset minut před koncem řádného času prohrávali s Olomoucí 1:3, ovšem v přesilovkách srovnali na 3:3 a o jejich dvou bodech rozhodl v 63. minutě svým druhým gólem v zápase Roberts Bukarts. »Když jsme inkasovali na 1:3, tak to byla velice těžká situace. Já jsem rád, že to kluci zvládli v hlavách. Využili jsme přesilovky a velmi dobře takticky jsme zvládli hru tři na tři,« radoval se vítkovický lodivod Miloš Holaň z první výhry svého týmu na domácím ledě.

Naopak smutno bylo v Hradci Králové, který na počátku třetí třetiny vedl nad Karlovými Vary 2:1. Jergl mohl zvýšit na 3:1, v přečíslení ale trefil kotouč špatně a pak se už trefovali, konkrétně třikrát, jen hosté. Vítězný gól dal v 54. minutě obránce Tomáš Havlín.

Jako na houpačce to bylo v Plzni, která se ujala vedení nad posledním Kladnem 2:0, ale k pohodovému vítězství nedokráčela. Naopak. Po sedmiminutovce hrůzy to bylo 2:4 a fanoušci Indiánů propadli skepsi. Přesto nakonec domácí vyválčili v hodině dvanácté bod, ale ten navíc díky trefě Jaromíra Pytlíka v prodloužení slavili Středočeši. Pytlík je králem dne, jelikož tím dovršil hattrick – svůj první v extralize.

Nejjasnější venkovní výhru dnes slaví České Budějovice, jež rozstřílely Mladou Boleslav na jejím ledě 5:2. Naopak nejvíce si zastřílel Litvínov, který spolu s posunem na druhou příčku tabulky oslavil i šest branek v síti obhájců titulu. Na čtvrtém domácím vítězství a udržení stoprocentní bilance na Stadionu Ivana Hlinky se gólem a asistencí podíleli Petr Koblasa a Matúš Sukeľ. »Resumé zápasu je jasné: domácí byli lepší, rychlejší, bruslivější, dali do toho větší srdce a hráli sebevědomě, proto zvítězili,« řekl Zdeněk Moták, kouč Třince.

* * *

Bílí Tygři Liberec – HC Dynamo Pardubice 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:0, 0:2 – 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Rychlovský (Filippi, McCoshen), 11. Bulíř, 27. Flynn (McCoshen, A. Najman), rozhodující sam. nájezd Flynn – 20. D. Musil (Rákos, Poulíček), 45. Říčka (Čerešňák, Cienciala), 60. Hyka (Radil, T. Zohorna). Rozhodčí: Šindel, Sýkora – Kajínek, Hynek. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:1. Diváci: 5296.

HC Škoda Plzeň – Rytíři Kladno 4:5 v prodl. (1:0, 1:4, 2:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Matýs, 23. Holešinský (Schleiss), 51. Lev (Zámorský, Malák), 59. Zámorský (Holešinský) – 25. Kusý, 25. Pytlík, 28. O. Bláha (Slováček), 32. Pytlík (M. Beran), 64. Pytlík (Klepiš, Slováček). Rozhodčí: Jeřábek, Jaroš – Brejcha, Gerát. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. Diváci: 4886.

Mountfield Hradec Králové – HC Energie Karlovy Vary 2:4 (0:1, 1:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 31. Jasper (Blain), 42. Pilař (R. Pavlík) – 18. O. Beránek, 48. Kangasniemi (T. Rachůnek, Gríger), 54. Havlín (T. Redlich), 60. Hladonik (Huttula). Rozhodčí: Cabák, Květoň – J. Svoboda, Šimánek. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3628.

HC Vítkovice Ridera – HC Olomouc 4:3 v prodl. (0:0, 1:2, 2:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 29. Chlán (Percy, Lakatoš), 50. Roberts Bukarts (Percy, Lakatoš), 54. Chlán (Raskob, Mueller), 63. Roberts Bukarts (Percy) – 36. Navrátil (Macuh, Ondrušek), 37. Menšík (Rašner, Anděl), 45. Macuh (Chmielewski, Klimek). Rozhodčí: Stano (SR), Mrkva – Hlavatý, Rampír. Vyloučení: 0:5, navíc Švrček (Olomouc) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:0. Diváci: 5009.

HC Sparta Praha – HC Kometa Brno 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Branky: 41. Cingeľ, 60. Lintuniemi. Rozhodčí: Hribik, T. Veselý – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 10 554.

BK Mladá Boleslav – Banes Motor České Budějovice 2:5 (0:1, 0:2, 2:2)

Branky a nahrávky: 50. Pyrochta (J. Aaltonen), 60. Fořt (J. Aaltonen) – 5. Kubík (Harris), 21. F. Přikryl (M. Doudera), 32. Ordoš (M. Doudera, Hovorka), 46. Koláček (Chlubna), 51. M. Beránek (F. Přikryl, Gulaš). Rozhodčí: Šír, Pilný – Frodl, Špůr. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 2587.

HC Verva Litvínov – HC Oceláři Třinec 6:4 (3:1, 2:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 1. A. Kudrna (M. Sukeľ, Zile), 18. O. Kaše (D. Kaše), 20. Válek (Abdul, Demel), 27. Hlava (Jaks, Koblasa), 35. Koblasa (Baránek), 42. M. Sukeľ – 3. Dravecký (Čacho, Kurovský). 29. L. Hudáček (Marian Adámek, A. Nestrašil), 51. J. Jeřábek (M. Růžička, D. Voženílek), 58. M. Růžička (A. Nestrašil). Rozhodčí: Pražák, Ondráček – Zíka, Thuma. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 4242.