Home Domácí Úročení hypoték opět mírně kleslo, mladí si ale za ně připlatí

Úročení hypoték opět mírně kleslo, mladí si ale za ně připlatí

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Hypotéční úvěry již pátý měsíc za sebou mírně zlevnily, jejich průměrná nabídková sazba se počátkem října snížila ze zářijových 6,1 procenta na 6,05 %. Vyplývá to z aktuálních dat Swiss Life Hypoindexu, na jehož webu o tom dnes informuje Jana Zámečníková. Úrokové sazby se tak dostaly na úroveň loňského června.

Swiss Life Hypoindex odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) do 80 %. Jeho údaje jsou vydávány vždy k pátému pracovnímu dni daného měsíce.

»Úrokové sazby hypotečních úvěrů i nadále velmi pozvolně klesají. Takovéto chování úrokových sazeb mají na svědomí stále trvající akční slevy jednotlivých bank a také nabídky nižších sazeb pro tzv. ‚zelené hypotéky‘ (tj. financovaná nemovitost musí splňovat energetickou náročnost A nebo B),« konstatoval Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select.

GRAF – Swiss Life Hypoindex

Měsíční splátka 22 650 korun…

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,05 % klesla o 120 korun na 22 650 Kč. Hypoteční splátka se za pět měsíců snížila o necelých 600 Kč.

Nejvíc zlevnily hypotéky s fixací na jeden rok

Nejvýraznější pokles úrokových sazeb zaznamenaly hypotéky fixované na jeden rok. Hypotéky do 80 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) zlevnily v průměru o 0,14 procentního bodu na 6,43 % a hypotéky pro mladé do 36 let (LTV nad 80 %) o 0,08  bodu na 6,01 %.

Úrokové sazby hypoték s LTV do 80 % a fixací na deset let klesly o sedm bazických bodů na 5,88 % a s LTV nad 80 % o jeden bazický bod na 6,22 %.

Růst úrokových sazeb hypoték s LTV do 80 % a fixací na tři a pět let se zastavil a sazby stagnují na 6,04 %, resp. 5,84 %. Ceny hypoték fixovaných na tři roky přitom v posledních měsících rostly nejvýrazněji.

Hypotéky pro mladé zdražily

Mladí si naopak za hypotéky na tři a pět let připlatí. U fixací na tři roky vzrostla úroková sazby v průměru o pět bazických bodů na 6,38 % a u fixací na pět let o šest bazických bodů na 6,18 %.

Skokové zlevnění nehrozí…

»Pro další vývoj hypotečního trhu by dalším impulsem mohlo být snížení základních úrokových sazeb ze strany ČNB. O něm se hovoří, jako o možnosti na příští tedy listopadové jednání ČNB. Ovšem pozor stále tu zůstává možnost, že ČNB udrží stávající úrokovou sazbu na současné hodnotě a to až do konce letošního roku. Nicméně tyto ‚tanečky‘ kolem základní sazby nejspíš nezabrání tomu, aby úrokové sazby hypoték i nadále opravdu velmi pozvolna klesaly. Nicméně na nějaké skokové snížení musíme v dohledné době nejspíše zapomenout,« uvedl Sýkora.

Ceny nemovitostí mohou jít opět nahoru

Podle posledních údajů České národní banky byly v srpnu poskytnuty nové hypotéky za 10,34 miliardy Kč a refinancování dosáhlo 1,96 mld. Kč. Před rokem přitom dosáhl objem nově poskytnutých hypoték 7,41 mld. Kč a objem refinancovaných 1,21 mld. Kč.

»Snížení sazeb a rozproudění hypotečního trhu může ovšem s sebou přinést jeden negativní dopad. A tím je zastavení poklesu cen nemovitostí nebo dokonce jeho opětovný růst. Je tak možné, že dosavadní snížení cen, které se pohybovalo nejčastěji mezi 10 a 15 %, se opět začne vracet na původní hodnoty,« upozornil Sýkora.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here