Home Zahraničí Útok na nemocnici v Gaze – fakta a mezinárodní ohlas

Útok na nemocnici v Gaze – fakta a mezinárodní ohlas

Arabská média v úterý informovala, že raketa izraelského letectva zasáhla nemocnici v pásmu Gazy. Podle posledních zpráv počet mrtvých a zraněných přesáhl 800, hovoří se ale i až o třech tisících obětech.

Co se stalo?

Izraelské letectvo zahájilo sérii úderů na centrální čtvrti města Gazy. Jak informoval televizní kanál Al Hadath, střela při nich zasáhla i nemocnici Al-Maamadani.

Lékařské zdroje odhadují počet obětí na více než 300. Al Arabiya uvedla, že počet obětí a mrtvých dosáhl 800. Podle svědectví místních se ale v areálu nemocnice nacházelo až pět tisíc osob, převážně žen a dětí. Výbuch rakety pak umocnily kyslíkové bomby, které se zde nacházely a vypařit se tam mohlo až tři tisíce těl.

Reportáž televize Al Hadath uvedla, že výbuch rakety poškodily sousední budovy, kde došlo rovněž k úmrtím.

Vzájemná obvinění

 • Hamás považuje útok na nemocnici za genocidu. Hnutí vyzvalo světové společenství, arabské a islámské země, aby »převzaly odpovědnost a okamžitě zasáhly« a zastavily agresi izraelských úřadů.

 • Izraelské obranné síly uvedly, že silný výbuch v nemocnici v Gaze byl důsledkem neúspěšného odpálení rakety palestinskou enklávou, přičemž odpovědnost za něj nese Islámský džihád.

 • Palestinský prezident Mahmúd Abbás vyhlásil v zemi třídenní smutek. Podle televizní stanice Al Mayadeen opustil Ammán, aniž by čekal na schůzku s americkým prezidentem Joem Bidenem plánovanou na 19. října, a vrátil se urychleně do Ramalláhu.

 • Palestinská ministryně zdravotnictví May Kaileová vyzvala OSN, mezinárodní a humanitární organizace a všechny země světa, aby zachránily palestinský lid před genocidní politikou, kterou proti němu vedou izraelské úřady.

 • Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tvrzení, že se izraelská armáda podílela na útoku na nemocnici v Gaze, který si vyžádal velký počet obětí. Uvedl, že výbuch byl dílem teroristů. »Je to boj mezi dětmi světla a dětmi temnoty, mezi lidskostí a zákonem džungle,« dodal Netanjahu.

 • Cháled Mašál, vedoucí zahraniční kanceláře Hamásu, vyzval muslimy, aby pořádali protesty před izraelskými velvyslanectvími po celém světě.
 • Ministerstvo zdravotnictví Gazy uvedlo, že všichni mrtví při útoku na nemocnici byli civilisté.

 • Izraelský prezident Jicchak Herzog obvinil média z bezmyšlenkovitého sledování palestinských tvrzení.

 • Tisková kancelář Izraelských obranných sil uvedla, že opětovné prověření zpravodajských informací, které má k dispozici, potvrdilo verzi, že na vině je Islámský džihád.

 • »Islámský džihád« odmítl izraelskou verzi své odpovědnosti za ostřelování.

 • Izraelská armáda zveřejnila videozáznam zásahu raketou na nemocnici v Gaze. Ten byl ale okamžitě napaden jako fotomontáž.

 • Podle analýzy zvuku při dopadu rakety a dostupných záběrů došli mnozí odborníci k přesvědčení, že se jednalo o americkou raketu JDAM.

Mezinárodní reakce

Rusko a Spojené arabské emiráty požádaly o svolání zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Jeden z vůdců Hamásu prohlásil, že za zločiny Izraele v pásmu Gazy jsou odpovědné USA.

Pentagon vyzval Izrael, aby dodržoval pravidla vedení války.

Egypt útok odsoudil a uvedl, že jej považuje za porušení humanitárního práva.

Kanadský premiér Justin Trudeau prohlásil, že útok izraelského letectva na nemocnici byl strašlivý a naprosto nepřijatelný.

Šéf Evropské rady Charles Michel uznal, že to, co se stalo, není v souladu s humanitárními normami.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval mezinárodní společenství, aby zastavilo »bezprecedentní brutalitu« v pásmu Gazy. Ministerstvo zahraničí označilo úder na nemocnici za barbarský a uvedlo, že trest před mezinárodní spravedlností je nevyhnutelný.

UNICEF důrazně odsoudil, co se stalo, vyzval k ochraně všech civilistů a požádal o přístup humanitární pomoci do palestinské enklávy.

Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí označilo úder na nemocnici za »ohavný zločin« Izraele.

Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell jej označil za »strašlivý zločin« a vyzval k »postavení pachatelů před soud«.

WHO nálet na nemocnici odsoudila.

Sýrie označila Západ za odpovědný za útok v Gaze.

Mezinárodní výbor Červeného kříže připomněl, že nemocnice musí zůstat pod ochranou.

Skupina arabských zemí při OSN požaduje příměří v Gaze.

Místopředseda ruské Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv označil úder na nemocnici za odporný válečný zločin, za který nesou odpovědnost USA.

Británie uvedla, že bude spolupracovat se svými spojenci na objasnění okolností útoku.

Maroko, Katar, Spojené arabské emiráty a Venezuela izraelský úder na nemocnici odsoudily.

Osoby odpovědné za zničení nemocnice musí být pohnány k odpovědnosti, prohlásil v Ženevě vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk.

Generální tajemník OSN António Guterres úder odsoudil a připomněl, že nemocnice a zdravotnický personál jsou chráněny mezinárodním humanitárním právem.

Americký prezident Joe Biden pověřil své spolupracovníky, aby shromáždili údaje a zjistili okolnosti útoku. Po úderu na nemocnici se Bidenovy plány na cestu po arabských zemích Blízkého východu začaly rozpadat – setkání v Jordánsku bylo zrušeno.

Íránský prezident Ebrahim Raisi označil úder na nemocnici za válečný zločin a obvinil z něj USA a Izrael. Země vyhlásila smutek na památku obětí útoku.

Alžírsko označilo izraelský útok na nemocnici za záměrný.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že útok na nemocnici v pásmu Gazy »nemá žádné ospravedlnění«, a vyzvala, aby byli odpovědní činitelé postaveni před soud.

Kubánský prezident Miguel Diaz-Canel označil Izrael za odpovědného za útok.

Rusko navrhlo doplnit brazilský návrh rezoluce RB OSN o Blízkém východě o odsouzení útoku na nemocnici.

Čína se připojila k žádosti Ruska a Spojených arabských emirátů o otevřené zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli útoku.

Tokio je útokem na nemocnici v Gaze pobouřeno, uvedla šéfka japonské zahraniční politiky Joko Kamikawa.

Afroamerická unie označila bombardování nemocnice v pásmu Gazy za válečný zločin.


(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

 1. Samé plané reči. Žid si aj tak bude robiť čo sa mu zachce, kým mu to nezarazíte. A ako sa zdá, tak mu to BR OSN nezarazí, lebo USA stoja za Izraelom. Preto USA poslali do zóny konfliktu už dve lietadlové lode. Aby podporili v prípade potreby Izrael. Izrael zabíjal v nemocnici, a zabíjal už aj v kostole a chráme. Teda nič mu nie je sväté, všetko ničí a všetkých zabíja. Kedy sa svet vzbúri a postaví sa proti takýmto zverstvám? Kedy? Svetu mier!!!

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here