Home Zahraničí V moderní formě otroctví žije 50 milionů lidí, o pětinu více než...

V moderní formě otroctví žije 50 milionů lidí, o pětinu více než před pěti lety

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

K moderním formám otroctví je denně nuceno na 50 milionů lidí. Jejich počet za posledních pět let prudce stoupl, o téměř deset milionů osob. Nejčastější formou je nucená práce, včetně prostituce, která zasáhla 28 milionů lidí. Dalších 22 milionů osob žije ve vynucených manželstvích, včetně dětských svateb. Ve své zprávě to uvedla Mezinárodní organizace práce (ILO).

Za nárůstem počtu obětí otroctví v posledních letech stojí zejména ozbrojené konflikty, klimatické změny a světová pandemie nemoci covid-19. Tyto faktory uvrhly mnoho dalších lidí do extrémní chudoby nebo je přiměly k migraci.

Více než by odpovídalo jejich podílu na světové populaci, dopadá moderní otroctví na ženy a děti. Ohroženou skupinou jsou také lidé, kteří cestují za prací, ať už jde o nelegální migranty nebo lidi, kteří byli obelháni, když se snažili najít práci v zahraničí.

»Je šokující, že se situace v oblasti moderního otroctví nezlepšuje. Nic nemůže ospravedlnit přetrvávání tohoto zásadního porušování lidských práv,« uvedl generální ředitel ILO Guy Ryder. »Víme, co je třeba udělat, a víme, že to lze udělat… ale vlády to samy nezvládnou,« řekl a dodal, že zapojit se musí odbory, občanská společnost i obyčejní lidé.

Za velkou většinu nucené práce nese odpovědnost soukromý sektor, 14 procenty se na něm ale podle zprávy ILO podílejí i státy. Téměř čtvrtina zotročených lidí je nucena k prostituci, v 80 procentech těchto případů jsou to ženy a dívky.

Loni žilo v nucených manželstvích 22 milionů lidí, což je o 6,6 milionů osob více než v roce 2016. Sňatky zejména u dětí do 16 let jsou ale pravděpodobně mnohem častější, než se podařilo zmapovat, přiznává zpráva ILO. Za 85 procenty vynucených sňatků stojí rodiny, dvě třetiny jich jsou uzavřeny v Asii a Pacifiku. Pokud se vezme v potaz poměr k počtu obyvatel, jsou nucené svatby nejčastější v arabských zemích.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here