Válka na Ukrajině katapultovala USA do čela exportérů LNG

Spojené státy loni dostihly Katar na pozici největšího světového vývozce zkapalněného zemního plynu (LNG). Obě země ho vyvezly shodně 81,2 milionu tun. V případě Kataru jde jen o mírný nárůst, zatímco pro Spojené státy je to znamená meziročně značný meziroční skok. S odkazem na údaje o pohybu lodí o tom dnes informovala agentura Bloomberg.

Spojené státy začaly LNG vyvážet až v roce 2016, pokud se bere v úvahu pouze jejich hlavní území, tedy bez Aljašky a Havaje. Prudký rozvoj vysoce neekologické těžby z břidlic spojený s miliardovými investicemi do zkapalňovacích zařízení přeměnila USA z čistého dovozce LNG na významného exportéra. Poptávku po americkém LNG pak zvýšila globální energetická krize a odklon od ruského plynu v Evropě, což by podle Bloombergu mohlo podpořit výstavbu několika nových exportních projektů u Mexického zálivu.

Spojené státy by se staly dokonce největším světovým vývozcem LNG, nebýt loňského požáru v exportním terminálu Freeport LNG v Texasu, kvůli kterému zůstalo zařízení od června zavřené. Terminál začal zvolna obnovovat provoz před koncem uplynulého roku, k plnému provozu by se měl vrátit koncem tohoto měsíce. Tím se upevní postavení USA jako největšího vývozce LNG na světě.

Přesto budou muset USA vybudovat mnohem větší kapacity na vývoz LNG, pokud se chtějí udržet na prvním místě do konce tohoto desetiletí. Katar výrazně zvyšuje produkci LNG, což by mohlo v tomto ohledu upevnit jeho pozici lídra od roku 2026. Austrálie by měla zůstat třetím největším dodavatelem na světě, píše Bloomberg.

(ici, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy