Venkov zřejmě kvůli zdražování vstupů přijde o další malé prodejny

Růst cen a především drahé energie a spolu s tím i pochopitelný tlak na zvyšování mezd mohou podle Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) přinést další vlnu zavírání malých prodejen, a to především na venkově. Uvedl předseda AČTO Pavel Březina.

Z dat společnosti NielsenIQ vyplývá, že letos v lednu meziročně vzrostl počet prodejen s potravinami do 400 metrů čtverečních, a to o 120 na 7059. V lednu 2019 jich ale fungovalo ještě 7111, další dva roky malé koloniály na trhu ubývaly. Počty se týkají takzgvaných organizovaných prodejen, které jsou součástí nějaké sítě.

NielsenIQ sleduje i vývoj tzv. nezávislých prodejen zahrnující například obchody provozované vietnamskými podnikateli. Těch bylo letos v lednu v provozu 4936, proti prvnímu měsíci předchozího roku o 26 méně. V lednu roku 2019 jich bylo 5063. »Začátkem tohoto roku se uskutečnila kompletní revize počtu prodejen a absolvovali jsme přechod z odhadovaných dat na skenovaná, počty se proto liší od těch dříve uváděných,« uvedla za firmu Kristýna Garreisová.

K přece jen menšímu počtu zavíraných venkovských prodejen přispěl podle Březiny loni zavedený program ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Obchůdek 2021+. Kraje, s výjimkou Prahy, mohly žádat o podporu pro koloniály v obcích do 1000 obyvatel, respektive do 3000, kdy v jednotlivých částech obce nežije více než 1000 lidí. Dotace na jeden obchod činila maximálně 100 000 korun. Úřad uvedl, že program pomohl přibližně 400 prodejnám.

Obchůdek 2021+ bude pokračovat i letos, příspěvek se zvýší ze 100 000 na 130 000 Kč. Jeden kraj tak bude moci získat čtyři miliony místo dřívějších tří milionů korun. Březina ocenil vyhlášení další výzvy dotačního titulu i zvýšení podpory. Je podle něj ale otázkou, zda to bude za současné situace dostatečná pomoc.

Ačkoliv Březina považuje program Obchůdek 2021+ za prospěšný, vznik nových obchodů s ním nesouvisí. »Tak jako nadnárodní řetězce budují nové obchody, také nezávislý obchod zvyšuje počet prodejen. V praxi nové obchody přibývají především v místech, kde se to vyplatí. To jsou zejména města,« řekl.

Problémem tak zůstává hlavně na venkově, kde v minulých letech zaniklo několik tisíc malých prodejen. Podle Březiny se obce snaží obchody zachovat, protože zásadně zvyšují kvalitu života v daném místě. »Reálně je však potřeba počítat s tím, že mnoho obcí už nikdy ´svůj´ obchod mít nebude,« dodal.

(ici, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy