Home Domácí Vláda a odbory: ani dohoda, že se dohodnou…

Vláda a odbory: ani dohoda, že se dohodnou…

FOTO - repro ČT24

Vláda neplánuje žádné významné změny v konsolidačním balíčku. Odboráři s návrhy kabinetu dlouhodobě nesouhlasí, navíc si stěžují na nedostatečnou komunikaci. Zvažují kvůli tomu i podání stížnosti inspekci práce. Přestože úterní jednání předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula ocenil, odboráři dál zůstávají ve stávkové pohotovosti.

Podle Středuly šlo konečně o první situaci, kde se obě strany »skutečně bavily o tom, co bylo předloženo do připomínkového řízení«. Během diskuze se údajně shodli také na nutnosti zaměřit se na větší zdanění nadnárodních firem, které využívají transferové platby. »Je potřeba tam, kde se vybírají daně, aby se vybíraly,« zdůraznil Středula.

Stávkovou pohotovost odbory ani po aktuální schůzce neodvolají. »Budu informovat kolegy, jaké bylo jednání. V tuto chvíli se ale stanoviska tolik nepřiblížila,« doplnil Středula s tím, že posun v jednání není takový, aby se další kroky odborů zatím měly jakkoliv měnit. Další postup projedná vedení ČMKOS příští pondělí. Na 29. června pak svolávají protestní shromáždění.

Vláda si od plánovaných úsporných opatření slibuje v příštím roce snížení schodku státního rozpočtu o víc než 94 miliard korun. Odbory ale navrhují vlastní kroky a od poloviny května jsou svazy kvůli vládním záměrům ve stávkové pohotovosti. Na konec června plánují protestní akce. Opakovaně si také stěžují na to, že s nimi vláda nejedná.

Největší odborová centrála kritizuje v balíčku hlavně změny DPH, zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance či rušení slev u benefitů. Kabinetu vytýkají rovněž na to, že s téměř šesti desítkami novel jim dal pět pracovních dnů.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) po jednání s odbory vláda žádné zásadní změny v opatřeních nechystá. »Stanoviska odborů a vlády se nesblížily. Zůstaly rozdílné názory jako před jednáním, tak po jednání,« řekl s tím, že případně změny budou pouze »legislativně technické«.

K projednání se zástupci vlády představili odboráři dvanáct vlastních opatření, jež mají vést ke snížení rozpočtových deficitů. Je mezi nimi mimo jiné obnovení EET či zrušení daňových změn z posledních let. Premiér už dříve označil odborářské návrhy za »nerealistické«.

Další jednání očekává Stanjura v otázce rušení slev u benefitů pro státní zaměstnance. Díky shodě odborů a zástupců zaměstnavatelů se chce této problematice věnovat v dalších dnech a týdnech. Další návrhy odborářů hodlá ještě probrat s experty, protože se podle něj neshodují jejich odhady finančních dopadů jednotlivých navrhovaných opatření.

O opatřeních k ozdravení financí a o podobě rozpočtu bude jednat tripartita. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se sejdou 10. července. Podle Středuly se budou konat zasedání dvě – rozpočtové a pak i další společné celostátní tripartity a krajských tripartit.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here