Vláda hojí státní rozpočet na úkor důchodců

Řádné valorizace penzí budou i nadále k 1. lednu, a to o inflaci a jednu třetinu průměrné mzdy, ty mimořádné nahradí měsíční příspěvek k důchodu. Zpřísněny budou také podmínky pro odchod do předčasného důchodu. Nově bude možný pouze tři roky před běžnou hranicí, podmínkou bude 40 let sociálního pojištění. Změny, na nichž již existuje koaliční dohoda, dnes představil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

»Rozhodli jsme se pro úpravu mimořádných valorizací, protože současný princip nám vytváří to, že za roky 2022 a 2023 se nám díky tomu principu současného nastavení mimořádné valorizace dlouhodobě trvale zvyšují důchody těch nadprůměrných důchodců a rozevírají se tak nůžky mezi těmi, co mají průměrné a podprůměrné důchody,« vysvětlil na tiskové konferenci ministr.

O prosazení změn ve Sněmovně jedná Jurečka s opozicí, její souhlas nemá. »Pokud zaznívají stanoviska o obstrukcích, reaguji na to s určitou mírou zklamání v tom smyslu, že každá seriózní a odpovědná opozice, která bere svou politiku poctivě, by měla hledat řešení,« konstatoval. Dodal, že se opozičních poslanců ptal, jak by situaci komplexně řešili, ale odpověď nedostal.

O návrhu, který dnes přednesl Jurečka, nebude hnutí ANO podle předsedkyně poslaneckého klubu a bývalé ministryně financí Aleny Schillerové v žádném případě jednat. S návrhem na zrušení mimořádné valorizace hnutí nesouhlasí. Jde podle ní o valorizaci, která má chránit koupěschopnost důchodců. Argument, že se nebudou rozevírat nůžky mezi důchodci s nízkými a vysokými příjmy Schillerová odmítá. »Pomůže to pouze důchodcům s důchodem 10 tisíc korun, kterým se při pětiprocentní inflaci navýší důchod o 109 korun, u důchodu 12 tisíc korun se navýší o 47 korun, všichni ostatní jdou dolů,« uvedla Schillerová v ČT.

Valorizace by podle hnutí ANO měla vzhledem k »brutální inflaci« zůstat v původní výši. »Tato vláda nijak nepomohla inflaci snižovat a jediné výdaje se kterými přišla, je ožebračování důchodců,« dodala bývalá ministryně. »Nestavme důchodce proti zbytku ekonomického obyvatelstva,« vyzvala Schillerová.

Valorizace církevních restitucí se krátit nebudou

Proti navrhovaným změnám se pro iportaL24.cz vyjádřil také expert KSČM na důchodovou problematiku, bývalý poslanec Miroslav Opálka. Je podle něj zajímavé, že se uvažuje o krácení valorizaci penzí, přitom valorizací tzv. církevních restitucí nebo výdajů na zbrojení a jiných položek se žádné krácení netýká.

»Vláda chce hojit státní rozpočet na úkor důchodců, přitom jsou možnosti, kde se dají peníze vzít, nabízí se stamiliardové částky řešením šedé ekonomiky, daňových úniků, vývozu značného objemu finančních prostředků do zahraničí formou dividend, omezením politických trafik atd.,« shrnul Opálka. Hledat cestu jenom prostřednictvím důchodců je podle něj nemorální.

SPD odmítá jakékoli snižování a krácení řádných i mimořádných valorizací oproti současnému stavu. »Požadujeme, aby valorizace důchodů probíhala vždy o plný růst inflace tzv. důchodcovského spotřebního koše u mimořádných valorizací a u řádných valorizací ještě navíc o polovinu růstu reálných mezd, jako je tomu teď,« sdělil ČTK předseda hnutí Tomio Okamura. SPD by u valorizací podpořila jedině změnu, která by znamenala, že by penze rostly všem o stejnou částku.

Postup vlády považuje Okamura za hanebný, protože ukazuje, že vláda hodlá řešit schodek pouze na úkor důchodců. Nahrazení mimořádné valorizace příspěvkem by podle SPD znamenalo markantní zhoršení příjmové a existenční situace desítek tisíc nízkopříjmových a středněpříjmových důchodců.

Letošní valorizaci, která bude v červnu, navrhovaný princip nezmění. Nový výpočet by měl začít platit po projednání normy v Parlamentu a podpisu prezidenta až od účinnosti zákona po zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Přísnější pravidla pro předčasné penze

Kroky podle Jurečky vyžaduje dlouhodobost a udržitelnost důchodového systému. Kdyby měl fungovat v současné podobě, mohl by důchodový deficit za několik desetiletí činit přes pět procent hrubého domácího produktu, což představuje 300 miliard ročně, uvedl. Změny v celém důchodovém systému představí vláda v květnu.

Současné i budoucí důchody budou podle Jurečkova návrhu řádně valorizovány vždy k 1. lednu, plně o inflaci a třetinu růstu reálných mezd, i v příštích letech tak porostou, uvedl Jurečka. Mimořádná valorizace má být připočtena k současnému důchodu, takzvaný dočasný příspěvek bude rozdělen na dvě oblasti – první část bude tvořena fixní částkou pro všechny stejnou, druhá polovina má být odvislá od procentní výměry. Příspěvek se nebude započítávat trvale k důchodu, ten bude následně valorizován řádně s 1. lednem. Dočasný příspěvek budou důchodci v roce s vyšší inflací pobírat automaticky s penzí v druhé polovině daného roku.

Do předčasného důchodu budou moct lidé tři, nikoli pět let před řádným termínem. Penze se jim bude víc krátit. Po připomínkovém řízení a jednání v koalici plánuje vicepremiér návrh doplnit i o povinnost 40 let zapojení žadatele o předčasnou penzi do systému pojištění.

Předčasné důchody by podle Jurečky měli využívat především lidé, kteří pracovali v oborech s vyšší mírou zátěže. Podmínky pro ně vláda ještě zpřesní, uvedl.

(jad)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Vláda krade v kapsách poctivých pracujících lidí a bezmocných důchodců.
    Čím dřív tato Fialova vláda zmizí, tím líp.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy