Vzkaz z Číny do ČR: spolupráce všech, kdo chtějí spolupracovat

Výsledek 20. sjezdu KS Číny není překvapivý. Uvedl to pro iportaL24.cz expremiér Jiří Paroubek. On, stejně jako další námi oslovení představitelé, v první řadě akcentoval nutnost mírové obchodní spolupráce s Čínskou lidovou republikou, která by byla přínosná nejen pro ČR, ale i pro celou Evropu.

»Myslím, že výsledek sjezdu KS Číny není překvapivý, Čína pokračuje ve své politice Pás a stezka, která bude determinovat zahraniční politiku. Jejím jádrem je spolupráce všech, kdo chtějí spolupracovat – v Asii, Africe, Latinské Americe a koneckonců v Evropě. Jedná se o největší globální ekonomický projekt, který na světě je, a logicky z něho některé věci dobře vyplývají,« řekl Paroubek. »Dobře to vystihl bývalý australský premiér Ruud, s nímž jsem se potkal na summitu v Pekingu. Řekl, že buď se Spojené státy americké vydají cestou konfrontace s Čínou, anebo formou nějaké řízené spolupráce – případně soupeření, ale v rámci mírového kontextu, aby nenastala nová studená válka. Když USA nemají úspěšně vyřízenou záležitost s Ruskem, je otázka, zda pouštět se do dalšího konfliktu není nad jejich síly,« citoval v pořadí šestý předseda vlády České republiky (2005-2006) a dodal, že Evropa by si měla postavit svůj vlastní model a nenechat se »manévrovat do nějaké konfrontace jako momentálně ve vztahu k Rusku«.

Otázka sdíleného osudu lidstva

Podle předsedy představenstva Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory Vojtěcha Filipa byl 20. sjezd důležitým mezníkem ve vývoji Komunistické strany Číny a v moderních dějinách Číny, protože ukazuje na trvalý rozvoj, kterým ČLR prochází. »Jde o potvrzení stanovené linie péče o lidi a vlastní stát,« uvedl pro iportaL24.cz Filip.

Sjezd začal 16. října a jeho výsledky jsou známy od uplynulého víkendu. Filip akcentoval již úvodní projev prezidenta Si Ťin-pchinga. »Byla to ukázka toho, jak má postupovat skutečná politická strana, která řídí stát, jenž má jeden z největších vlivů na chod planety Země. Jednak mám na mysli přípravu, ale i věcná témata, která prezident Si Ťin-pching nastolil,« zhodnotil bývalý dlouholetý předseda KSČM. Zaujalo jej, nakolik hlava státu řešila národní zájem. »Mám tím na mysli například vyjádření ohledně otázky Tchaj-wanu, kdy to jednoznačně nazval věcí občanů Číny, s tím, že formy jsou také na nich. Nevměšuje se do cizích záležitostí a ty vnitřní hodlá řešit vlastními prostředky, které budou rozhodnuty ve vedení státu. Druhá věc, kterou musím komentovat, je otázka sdíleného osudu lidstva, čili kroky, které povedou k tomu, aby se udrželo právo lidstva na rozvoj. KS Číny to považuje za nejzákladnější lidské právo nadřazené nejen právu na život, na obydlí, ale i politickým, hospodářským a sociálním právům. Je důležité, aby byl zabezpečen rozvoj člověka a celého lidstva,« vzkázal Filip.

Naopak Jan Birke (ČSSD), dlouholetý místopředseda Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory, se v reakci na dotaz iportaL24.cz omluvil, jelikož neměl v záplavě pracovních povinností možnost sjezd a jeho výstupy sledovat. Birke byl znovu zvolen starostou města Náchod poté, co se svou nadstranickou kandidátkou ovládl zářijové komunální volby.

Špionáž? BIS-packalové!

Předsedkyně České suverenity a exposlankyně ČSSD Jana Volfová se stejně jako Filip ve svém hodnocení dotkla projevu prezidenta Si Ťin-pchinga. »Vypůjčím si jeho slova: nehodlají se vměšovat do cizích záležitostí a ani my bychom to neměli dělat. Pro nás je důležité, aby Čína zůstala naším obchodním partnerem, a to velikým a prospěšným, v klidu a v míru. ČLR je síla, která může do jakéhokoli konfliktu jít i s jadernými zbraněmi, což jsem ráda, že aktuálně nehrozí a že volí především tu mírovou cestu. Jestliže se anglická královna neváhala předvést v kočáře s čínským prezidentem, mělo by to pro naše představitele být vzkazem: Nesnažme se být papežštější než papež! Buďme slušní partneři, a to i ti obchodní, dodržujme dohody a bude to výhodné nejen pro Čínu, ale také pro nás,« konstatovala Volfová a dodala: »V této souvislosti nemohu nezmínit aktuální výroční zprávu Bezpečnostní informační služby o nebezpečí čínské špionáže v ČR. ‚BIS-packalové‘ se můžou zkoušet trefovat do té údajné zahraniční hrozby neustále – příště to bude Andorra a pak asi Vatikán. Tomu, co říkají, se už jenom směju.«

Obchodní hledisko akcentuje i předseda strany DOMOV David Tygr Ploc. »Každá spolupráce, která je pro Českou republiku přínosná, je samozřejmě vítaná. Nemůžeme se neustále ohlížet napravo nebo nalevo, jak nám zrovna nařizuje systém. Důležité by pro nás mělo být jediné – zda je spolupráce přínosem pro občany naší vlasti,« řekl iportaL24.cz Ploc.

Vztah mezi stranami

Stávající místopředseda KSČM Milan Krajča poukázal na dlouholetý vztah své strany s KS Číny. »Komunistická strana Číny sdružuje ve svých řadách takřka 100 milionů komunistů. Za stoletou dobu své existence prošla řadou hrdinných zápasů a je oprávněně představitelkou ohromného rozvoje, kterého v současnosti Čínská lidová republika dosahuje. Komunistickou stranu Čech a Moravy pojí se stranou čínských komunistů dlouholeté a úzké vzájemné vztahy. I proto přejeme úspěšné naplňování aktuálního vytyčeného cíle čínských komunistů, kterým je budování Číny jako moderní socialistické země,« napsal pro iportaL24.cz Krajča.

Ústřední výbor Komunistické strany Číny v neděli znovu zvolil Si Ťin-pchinga do funkce generálního tajemníka. Sjezd konstatoval, že ustavení klíčové pozice Si Ťin-pchinga ve straně jako celku a vůdčí role jeho myšlenky o socialismu s čínskými rysy pro novou éru nastavily omlazení čínského národa na »nezvratný historický kurz«.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy