Zdražování opět zrychlilo, inflace přitom rozhodně neřekla poslední slovo

Růst spotřebitelských cen u nás opět zrychlil. Potvrzují to dnes zveřejněná data Českého statistického úřadu za předchozí měsíc. Vzhledem k energetické krizi, jejíž konec je zatím v nedohlednu, lze přitom očekávat, že zdražování bude dál pokračovat.

Ceny zboží a služeb vzrostly v září meziročně o 18 procent, což bylo o 0,8 procentního bodu více než v srpnu. Při srovnání s loňským zářím je navíc potřeba brát v úvahu i údaje z loňského září, kdy se meziroční růst cen již výrazně zrychlil a vyšplhal na 4,9 %.

Proti předchozímu měsíci přibyly i vyšší ceny ve školách

Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,8 %. V oddíle bydlení se jen během září zvýšily ceny zemního plynu o 15,2 %, elektřiny o 3,6 %, tuhých paliv o 6,9 % a tepla a teplé vody o 0,8 %. Přístroje a spotřebiče pro domácnost zdražily o 2,3 % a zboží a služby pro běžnou údržbu domácnosti o 3,5 %. Za stravovací služby si lidé připlatili dvě procenta navíc.

V souvislosti se začátkem nového školního roku se o 6,4 % zvýšily ceny v oddíle vzdělávání. Poplatky v mateřských školách vzrostly o 5,7 %, školné na soukromých gymnáziích a na středních soukromých školách o 6,7 %, poplatky za výuku jazyků o 9,2 %, školné v základních uměleckých školách o 7,7 % a poplatky ve školních družinách o 8,7 %.

Pohonné hmoty a oleje naopak zlevnily o čtyři procenta.

Ceny zboží úhrnem vzrostly meziměsíčně o 1,5 %, zatímco ceny služeb klesly o 0,3 %.

Bydlení zdražilo meziročně o polovinu

Podle Pavly Šedivé, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ, nejvíce k meziročnímu zrychlení růstu inflace přispěly položky v oddíle bydlení, »zejména ceny energií a paliv, které byly meziročně vyšší o téměř 50 %«.

Zrychlil růst cen elektřiny (na 37,8 %; v srpnu 34,6 %), zemního plynu (na 85,9 %; v srpnu 61,4 %) a tuhých paliv (na 55,8 %; v srpnu 45,8 %).

Maso zdražilo meziročně o 23,6 % (v srpnu o 21,8 %), ceny mléka, sýrů a vajec souhrnně stouply o 25,8 % (v srpnu o 24,1 %).

Zpomalení meziročního cenového růstu naopak nastalo v oddíle doprava, kde ceny pohonných hmot a olejů vzrostly »jen« o 22,7 % (v srpnu o 28,3 %).

Na meziroční růst inflace měly v září opět největší vliv ceny v oddíle bydlení. Nájemné z bytu vzrostlo o 5,2 %, vodné o 5,3 %, stočného o 6,4 %, teplo a teplá voda zdražily o 21,1 %.

Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Mouka zdražila meziročně o 61 %, drůbeží maso o 36,7 %, polotučné trvanlivé mléko o 50,1 %, máslo o 50,5 % a cukr o 33,8 %. Ceny stravovacích služeb se zvýšily o 26 %.

Náklady vlastnického bydlení (takzvané imputované nájemné, v jehož rámci statistici sledují zejména ceny stavebních materiálů, stavebních prací a ceny bytů či domů) vzrostly o 16,4 % (v srpnu o 18 %), a to zejména v důsledku růstu cen stavebních materiálů a dále cen stavebních prací a cen nových bytů pro vlastní bydlení.

Roční míra inflace se blíží »třináctce«

Ceny zboží úhrnem v září vzrostly meziročně o 20,7 % a ceny služeb se zvýšily o 13,7 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v září 12,7 % (v srpnu 11,7 %).

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy