Každý třetí občan České republiky žije od výplaty k výplatě, nemaje žádnou finanční rezervu. Podle ekonoma Štěpána Křečka by průměrná rezerva měla být ve výši tří až šesti měsíčních útrat rodiny. Třetina ale nemá rezervu ani na jeden měsíc.

»Zhruba 25 procent lidí má rezervu tak na tři měsíce, což není úplně ideální. Asi 22 procent lidí má rezervu na šest měsíců,« říká Radek Šalša z České bankovní asociace.

»Takřka třetina klientů má rezervu nedostatečnou. Je to zhruba milion klientů, kteří opravdu žijí od výplaty k výplatě a nezbývá jim nic,« prozradil mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

»Dluhy Čechů u bank jsou aktuálně přes 2,2 bilionu korun. Z toho by se dalo postavit třeba dvacet jaderných bloků,« informuje na základě oficiálních průzkumů web tn.nova.cz.

Toto je v kostce shrnutý stav sociální úrovně českého obyvatelstva po 34 letech budování demokratického tržního hospodářství s regály prohýbajícími se pod tunami banánů… K pláči je hodně slabý výraz. Avšak šermovat tu pejorativními slovíčky, jako že je umím vytáhnout, by tak či tak pozbývalo smyslu. Abych si aspoň trochu ulevil, dvě pejorativa za všechny jsoucí – je to průser jako sviňa.

Divit se ale není čemu. Představte si, že žijete tak zvaně ve své domácnosti, kde sporák patří Francouzovi, lednička Němcovi, kuchyňská linka Italovi, jídelní stůl a sedací souprava v obýváku Belgičanovi, televize Američanovi, nádobí Španělovi a ani o ceně elektřinu, plynu a vody nerozhoduje stát, jehož občanství máte zaznamenáno v osobních dokladech. Co v takto nastavené domácnosti můžete a zmůžete? Kulový.

Právě takto totiž funguje česká ekonomika, přičemž adjektivum »česká« je dávno pouhým formálním označením (podobnost s africkým fotbalovým Vyškovem není od věci, byť z jiného úhlu pohledu, ale jde o princip).

Proto a kvůli ničemu jinému žije každý třetí občan České republiky od výplaty k výplatě bez finanční rezervy. Když vám nic nepatří, nemůžete nic tvořit ku vlastnímu prospěchu, neboť jaksi není z čeho. K tomu nepotřebuji být ekonomicky vzdělán, k tomu mně postačí zdravý selský rozum a špetka logického přemýšlení.

Na závěr ještě poznámku – blíží se 17. listopad a vrchní vlastizrádce ze Strakovy akademie nám ochořel. Asi se na tom veleúspěšném africkém tripu přespříliš nadýchal horkého vzduchu. Nebo, což se mi jeví pravděpodobnějším, si nadělal do kalhot, poněvadž byl-li by zdráv, musel by v pátek oficiálně slavit. Být na jeho místě, asi bych si pro neschopenku taky došel, protože v jeho pozici vyjít dneska mezi lid, to už je na přes držku… Uvidíme. Třeba se taky mýlím a profesor nám 17. listopadu vysvětlí, proč je normální rýt rypákem v zemi a den po dni se hlouběji a hlouběji propadat do chudoby.

Jan Čech

2 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here