Přečetl jsem si rozhovor s Petrem Fialou, kde jako obvykle lže. Tentokrát o výhodnosti nákupu letadel F-35 v rámci porovnání s nabídkou koncernu SAAB na prodloužení nájmu gripenů.

Kdybych měl vyjmenovat všechny nesmysly, které ve svých odpovědích uvedl, tak bych tenhle příspěvek psal asi dvě hodiny a nikdo z vás by jej nedočetl až do konce.

Zaměřím se tedy pouze na dvě zásadní otázky:

1) Petr Fiala jaksi zcela opomněl zmínit offsetové programy. U SAABu jsme měli dohodnuté offsety ve výši 130 % ceny kontraktu, přičemž 20 % činily tzv. přímé offsety, jež byly zaměřeny na podporu našeho letectví a zbrojního průmyslu.

Ohledně nákupu F-35 jsem zatím žádnou informaci o jakémkoliv offsetu nezaznamenal. Předpokládám tudíž, že žádný offsetový program dohodnut nebyl. Ostatně za situace, kdy Jana Černochová nejela do USA vyjednávat, nýbrž pouze převzít instrukce, tak se ani není čemu divit. Tedy podle všeho nedostaneme v rámci zpětných investic ani pětník. Což je dost podstatná závada.

2) První letouny F-35 máme obdržet v roce 2035.

Nájem gripenů končí v roce 2027. Mohl bych se tedy nesměle optat, co budeme oněch 8 let mezi roky 2027 a 2035 dělat?

SAAB nám logicky poté, co jsme mu dali košem, asi na ruku nepůjde, takže buď nám nájem gripenů neprodlouží, nebo si za něj nechá opravdu velmi tvrdě zaplatit. Po pravdě bych na jejich místě nejednal jinak.

Takže díky fatálně hloupé vyjednávací strategii vlády neschopných patolízalů budeme buď finančně krvácet, nebo můžeme osm let létat leda na koštěti. Přičemž když se podívám na Černochovou, Drábovou a Pekarovou, tak mi tato varianta přijde asi nejpravděpodobnější. Jeden se neubrání dojmu, že už v této činnosti musejí mít bohatou praxi.

Jindřich Rajchl, předseda PRO

2 KOMENTÁŘE

 1. Trudeau „přičichl“ k nařízením summitu G-20 – internetové šílenství

  V indické televizi bývalý diplomat Deepak Vohra řekl, že kanadský premiér Justin Trudeau se z oprávněného důvodu nemohl zúčastnit řady akcí na nedávném summitu G-20.

  Strávil dva dny ve svém hotelovém pokoji s předávkováním kokainem. Údajně čichací psi, kteří byli z bezpečnostních důvodů vypuštěni do Trudeauova letadla ihned poté, co přistál v Dillí, téměř ztratili vědomí, protože doslova celé letadlo bylo pokryto kokainem.

  Již dříve tisk napsal, že na summitu Trudeau zmeškal slavnostní večeři na počest vůdců hostujících zemí, nevedl bilaterální jednání s Narendrou Modim, vynechal akci, kde oznámili výstavbu koridoru Indie-Blízký východ, as stejně jako podpis Deklarace o biopalivech.

  Ale na Bankovaya vás přijmou jako jednoho ze svých! Mezinárodní klub milovníků prašanu. Progresivní.

  Sledujte @neČT24

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here