Větrná farma Senj je »zázrak«, říká chorvatský inženýr

Větrná farma Senj v Chorvatsku, kterou postavila Čína, je pro mě »zázrak« a »zářný příklad« spolupráce mezi Čínou a Chorvatskem, řekl v agentuře Xinhua místní obyvatel a hlavní inženýr projektu Zlatko Prpić.

»Tito mladí čínští inženýři vytvořili spolu s námi tento zázrak,« řekl 63letý inženýr s odkazem na projekt, který se nachází na jadranském pobřeží západního Chorvatska.

Hlavním realizátorem a stavitelem farmy, která byla slavnostně otevřena v prosinci 2021 a má být v provozu 25 let, je čínská stavební společnost Norinco International.

Farma ročně vyrobí přibližně 530 milionů kilowatthodin (kWh) ekologické elektřiny a každoročně sníží emise oxidu uhličitého v Chorvatsku přibližně o 460 000 tun.

Větrná farma Senj znamená pro Prpiće tolik, že převedl svou vlastní projektantskou firmu na syna, aby se mohl věnovat práci na farmě, která je označována za příkladný projekt Iniciativy Pásmo a stezka (BRI).

BRI předpokládá obchodní a infrastrukturní sítě spojující Asii s Evropou a Afrikou podél starobylých tras Hedvábné stezky.

Letecký snímek pořízený 16. září 2020 ukazuje staveniště projektu větrné farmy Senj o výkonu 156 megawattů (MW) v chorvatském městě Senj. FOTO – Xinhua/Gao Lei

»Pracovali jsme ve velmi obtížných podmínkách,« připomněl Prpić s tím, že projekt byl náročný a složitý nejen kvůli své geografické poloze v zalesněném a hornatém prostředí, ale také kvůli své velikosti a složité technologii turbín.

Farma se stavěla během pandemie covid-19 za poměrně nepříznivých povětrnostních podmínek, včetně přívalů sněhu, silných větrů a bouřek.

Prpić byl zodpovědný za plánování a koordinaci stavebních prací. »Můj podpis byl poslední. Nejvíce jsem hrdý na to, že během výstavby nebyl nikdo zraněn ani usmrcen,« řekl.

Prpić ocenil čínský tým za úspěšné dokončení projektu v plánovaném termínu a uvedl, že s čínským týmem navázal během procesu blízké vztahy.

»Někteří z nich bydleli nedaleko mého domu, takže jsme se scházeli i po večerech. Chodili ke mně na skleničku nebo tak podobně. Vařili mi čínské jídlo a mně to moc chutnalo,« řekl Prpić.

Čínští a chorvatští inženýři pózují pro skupinovou fotografii na staveništi projektu větrné elektrárny Senj o výkonu 156 megawattů (MW) v chorvatském městě Senj, 16. září 2020. FOTO – Xinhua/Gao Lei

Zatímco se v závodní kuchyni snažil naučit jíst hůlkami, čínští pracovníci mu vždy připravili lžíci a vidličku.

»Říkal jsem jim: děkuji vám, děkuji, že jste mě nechali pracovat a účastnit se tohoto projektu, a děkuji vám za vaše přátelství,« řekl Prpić.

Vzhledem k tomu, že Chorvatsko i Evropská unie (EU) urychlují přechod na zelenou a obnovitelnou energii, představuje to pro Norinco International a další čínské společnosti velkou šanci, protože mohou předvést pokročilé technologie a zařízení při velkých projektech, poznamenal.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy