Home Zahraničí Potvrzeno – raketa, která loni dopadla do Polska, byla ukrajinská

Potvrzeno – raketa, která loni dopadla do Polska, byla ukrajinská

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Polští vyšetřovatelé, kteří provedli průzkum rakety, jež dopadla na území republiky 15. listopadu loňského roku, potvrdili, že pocházela z Ukrajiny, uvedl list Rzeczpospolita s odvoláním na své zdroje.

Podle listu ukrajinská strana s polským vyšetřováním nespolupracuje ani neposkytuje žádné materiály. Přesto Polsko příčiny incidentu, při němž zahynuli dva zemědělci, zjistilo. Závěry, jak píše Rzeczpospolita, jsou kategorické a vylučují možnost, že raketa byla odpálena z ruského území. »Byla to ukrajinská raketa protivzdušné obrany, která explodovala v Przewodowě a zabila dva lidi,« citují noviny polské experty z prokuratury.

»Závěry jsou konečné, ale vzhledem k jejich utajovanému charakteru nebudeme o jejich obsahu informovat,« uvedl mluvčí polské prokuratury Lukasz Lapczynski. »V této fázi byly vyšetřovací úkony na polském území ukončeny,« dodal. »Zaslali jsme Ukrajině žádost o právní pomoc a čekáme na odpověď.«

Již dříve polská média informovala, že v Polsku spadla raketa systému S-300. »Dosah této rakety je 75 až 90 kilometrů. V tu chvíli se ruské pozice nacházely v místě, odkud žádná ruská raketa nemohla dosáhnout Przewodowa,« prohlásili vyšetřovatelé.

Dne 15. listopadu loňského roku dopadla raketa ve městě Przewodow, které se nachází na východě Polska u hranic s Ukrajinou, a zabila dva lidi. Polský prezident Andrzej Duda uvedl, že podle hodnocení orgánů republiky patřila munice ukrajinským silám protivzdušné obrany. Kyjev to popírá. Varšava považuje incident za nehodu. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že americká administrativa je plně přesvědčena o správnosti závěrů polských úřadů.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here