Když dva dělají totéž, není to totéž

Vlastní názory se nyní moc nenosí, kolikrát jsou dokonce už i postihovány, dovolte mi tedy prosím, abych ukázal dva, které z mé hlavy nejsou. Možná je jen trošku okořením. Jde o výstupy ze setkání německého kancléře Olafa Scholze s prezidentem Jihoafrické republiky (JAR) Cyrilem Ramaphosou.

Je to vlastně jen takové vyprávění o dvou politicích, jejichž země mají opravdu hlubokou zkušenost se segregací a nenávistí vůči těm, kdo jsou trošku jiní. No a oba se vyjadřovali k témuž – situaci na Ukrajině, kde Rusko tvrdí, že denacifikuje zemi, tedy se údajně staví právě proti oné perzekuci jakýchkoliv menšin. Je proto velice zajímavé, jak se jejich rétorika místy dost rozchází…

A vezměme to hned zostra – Scholz při jednání ruskou válku odsoudil a bránil sankční postup Západu proti Rusku. Ramaphosa se ale k Rusku kriticky nevyjádřil a sankce označil za politiku, která poškozuje také další země. »I ty státy, které jsou pouze diváky a konfliktu se nijak neúčastní, budou sankcemi uvalenými na Rusko trpět,« řekl Ramaphosa.

Přitom si navíc dovolil mluvit o této situaci jako o »konfliktu«, zatímco Scholz zatvrzele používal termín »útočná válka«.

Vysvětlení je jistě v tom, že JAR byla mezi 17 africkými státy, které se v březnu v OSN zdržely hlasování o rezoluci kritizující Rusko. Celkem se tehdy zdrželo 35 zemí a pět hlasovalo proti rezoluci. Podle Ramaphosy při jednání Scholz projevil porozumění pro tyto země a »velmi dobře pochopil jejich důvody«. Přitom ale podle německé tiskové agentury Scholz nesouhlasil, a naopak státy za hlasování proti rezoluci kritizoval. »To nemohu přijmout a je to také nepřijatelné,« řekl pro veřejnost. No není to krásný kontrast toho, co se ve skutečnosti říká za zavřenými dveřmi a pak venku pro agentury?

Ramaphosa se pak každopádně projevil jako velmi zajímavý politik, když upozornil, že režim apartheidu v JAR byl ukončen jedině vyjednáváním. No kdo jiný má víc zkušeností s rasisty, fašisty, nacisty, než právě JAR? Proč to tedy ale zmiňuje v souvislosti s děním na Ukrajině? Tam jsou přeci jenom obránci/vlastenci, ne?

Mimochodem JAR má s Ruskem dobré vztahy, to je nutné podotknout. Již Sovětský svaz totiž za studené války podporoval osvobozenecká hnutí včetně Afrického národního kongresu, který bojoval proti apartheidu, zatímco mnohé západní země… – no, však víte.

Tomáš Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy