Home Názory Korupce nevadí, znásilnění ano?

Korupce nevadí, znásilnění ano?

V posledních dnech pobouřily společnost dva útoky na mladé ženy. Po prověření policií se zjistilo, že za útoky stojí mladiství Ukrajinci. V tu chvíli se veřejným prostorem přehnala smršť negací poukazujících na fakt, že s větším přílivem uprchlíků naroste i počet trestných činů. K věci vystoupil Starosta a Nezávislý, ministr vnitra Rakušan, s tvrzením, že kriminalita cizinců nestoupla.

Při podrobném zkoumání statistik ale zjistíme, že stoupla, protože vzrostl počet migrantů – zejména z Ukrajiny[BP1]  za roky 2022 a 2023, ale i z jiných zemí. Jak dokládá čtvrtletní zpráva o migraci za 1. čtvrtletí 2023.

Ministr vnitra poukázal na to, že v obou případech se jednalo o čin jednotlivce. Nešlo tedy o organizovanou skupinu jako v případě jednoho ze Starostů a Nezávislých Hlubučka, snažící se okrást Dopravní podnik hlavního města Prahy řízené Piráty a ODS. Nelze proto vznášet kolektivní vinu: všichni Ukrajinci nejsou stejní. Kolektivní vina se u někoho připouští, u někoho nikoliv.

STAN dlouho řízený Starostou a Nezávislým Gazdíkem v kontaktu se spolupracovníkem Radovana Krejčíře byl prý čin jednotlivce, každý Rus ale může za konflikt na Ukrajině. Podle pirátsko-občanskodemokratického politického pragonázoru za válku mohou i umělci, jako je operní pěvkyně Anna Netrebko. Politici by snad měli ale začínat sami u sebe. Takže korupce nevadí?

Jan Klán

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here