Home Názory O dvou zašlých slávách. Okurek a fotbalu

O dvou zašlých slávách. Okurek a fotbalu

O tradiční okurky, spojené nejen s názvem ale hlavně regionálním pěstováním a výrobou (Fruta Znojmo), přišlo už před drahnými lety. Kapitolu extraligového hokeje slavné éry majitele Jaroslava Vlasáka a trenéra Pavla Pazourka dopsalo v roce 2009 a teď, jak se zdá, přišlo i o poslední zbytky místního fotbalu. Což o to, třetí liga (MSFL) se tam pořád hraje, tak otázka nezní.

Zní jinak – kdo ve Znojmě tu Moravskoslezskou fotbalovou ligu hraje? Samý cizinec. V kádru není ani jeden Čech, Moravan či Slezan. Cizinec je i majitel a trenéři (viz soupiska). Snad prý jen tráva a brankové konstrukce jsou ještě znojemské…

Netušil jsem to, a když jsem si úplně náhodou rozklikl na onlajny.com včerejší duel 1. SC Znojmo proti béčku Slovácka, spadla mi při pohledu na sestavu brada:

1. SC Znojmo FK: Škugor – Trajković, Ivanović (K), Carneiro Rodrigues, Pálfi, De Almeide Parede Neto, Abdellaoui, Frigerio, De Vasconcelos Adrian, Lukčo, Rachidi (29. Gomes Ferreira)

Náhradníci: Moraru – Neto De Sousa, Kilibarda, Grgić, Scapinelo Rodrigues

Trenér: Luís Filipe Saraiva Da Silva

Tak jsem mrknul na klubový web, jenž mně tu hrůzu nemilosrdně stvrdil. Že fotbal ve Znojmě už pár let jede v problémech, o tom jsem věděl, ale že to místní nechají dojít až tak daleko, že se na Městský stadión v Horním parku budou chodit dívat na kompletní zahraniční mančaft? Vidíte, stalo se. Sice nejsem fotbalovým kronikářem, ovšem ani z doslechu neznám v českých fotbalových soutěžích, amatérské nevyjímaje, žádný druhý takový tým, výhradně složený z cizinců.

No, po pravdě, když znojemské okurky mohly být z Turecka, proč by třetiligové 1. SC Znojmo nemohlo být taky ze světoběžníků. Jo jo, kde jsou ty doby, kdy se tady za časů »malých Slušovic« (tak se v dobrém přezdívalo zdejšímu výkvětu socialistického zemědělství JZD »Mír« Práče, coby druhým Slušovicím) a předsedy Aloise Švrčka hrála počátkem 90. let 2. liga a na stadión chodilo bezmála dva tisíce fanoušků… Až postupně padlo práčské JZD (když Havel začal žvanit o slušovických temných nitkách, logicky šly s Františkem Čubou do kopru i Práče), uvadaly jak okurky, tak fotbal. Okurky už nejsou vůbec a fotbal… ten vlastně také ne. Zato cizinců tu máme, že bychom je mohli přehazovat vidlemi.

Martin Kalous

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here