Home Názory O tom, jak se evropské hodnoty změnily v čase

O tom, jak se evropské hodnoty změnily v čase

Naše rodinná přítelkyně Ukrajina, kterou jsme pustili k nám domů se zablácenými botami a dokonce ani zdvořilostní pozdrav či prosté díky za přijetí a honosný oběd jsme od ní nežádali, sama se k tomu nemajíc, rozhodla, že nebude jednat s Ruskem o prodloužení dohody o tranzitu ruského plnu (dohodě končí platnost příští rok).

Evropě to sdělil ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko. Kyjev nehodlá jednat s agresorem. To však není pravá příčina. Tu docela přesně pojmenoval jeden z diskutujících k danému tématu na novinky.cz, a sice v reakci na jiného debatujícího, jenž napsal: »Už nyní by měli Ukrajinci típnout ten rašiSStický plyn tranzitovaný přes jejich území! Nechápu, proč jsou tak zbytečně ohleduplní. Já bych ty plynovody rozmlátil stejně jako Nord Stream!«

A ta reakce? »Aaa, bezmozek. Při používání SS byste měl být opatrný. Je spousty fotek Ukrajinců s nacistickými symboly na Tik tok. Já Rusa s těmito symboly ještě neviděl. Navíc odkud bere plyn Ukrajina, hlupáčku? Chtějí ho prostě jen přeprodávat Evropské unii. Jo, zkorumpovaná UK.«

Vidím to podobně, neřku-li totožně. Stejně jako s těmi nacistickými symboly, resp. nezakrývanými nacistickými projevy v této zemi. U nich se na chvíli zastavím. Byly doby, kdy přesně toto odsuzovala i česká média. Třeba web ČT 24 napsal 2. ledna 2013: »Tisíce lidí v centru ukrajinského Kyjeva včera slavily výročí narození Stepana Bandery, někdejšího velitele ukrajinské povstalecké armády. Za druhé světové války bojoval proti sovětským jednotkám i po boku nacistických vojáků. Jeho vojáci se podíleli na etnických čistkách i cíleném vyvražďování Židů. Pro část Ukrajinců je přesto hrdinou, ostatní národy ho většinou vnímají jako zločince.«

Kde že je dneska konec těm »ostatním« národům, které ještě před 10 lety vnímaly Banderu jako zločince a dnes, žil-li by, ochotně by mu vlezly do zadku?

Nebo server lidovky.cz z 27. prosince 2019: »Zde je nutno připomenout Usnesení Evropského parlamentu (EP) z 25. února 2010 o situaci na Ukrajině, které v bodě 20 s hlubokým politováním konstatuje, že se odstupující prezident Viktor Juščenko rozhodl posmrtně vyznamenat čestným titulem Hrdina Ukrajiny Stepana Banderu, vůdce Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN), která spolupracovala s nacistickým Německem; v tomto ohledu EP doufal, že nové ukrajinské vedení taková rozhodnutí znovu zváží a zůstane nadále odhodláno respektovat evropské hodnoty.«

Mám tomu snad rozumět tak, že po pouhých deseti letech se ony »evropské hodnoty« zásadně změnily? Jak by asi EP v roce 2010 reagoval na plzeňskou BANDERA PÁRTY z letošního března?

Lidovky.cz z prosince 2019 ještě jednou… »Avšak ještě v roce 2019 – Evropa sem, Evropa tam – tisíce nacionalistických Ukrajinců stále slavily Stepana Banderu pochodněmi a karnevalem. Kyjev je za glorifikaci Bandery kritizován kromě EP též řadou zemí včetně Ruska či Polska. Polský Sejm v červenci 2016 dokonce přijal zákon, který označuje zločiny z let 1943 až 1944 spáchané banderovci na Polácích za genocidu. Ukrajinský parlament ale zařadil v prosinci 2018 datum Banderova narození mezi významné státní události. … V září 2018 nazval předseda ukrajinské Nejvyšší rady Andrej Parubij ve vysílání televize ICTV Adolfa Hitlera za »největšího« demokrata. Překvapivé? V únoru 2019 zveřejnila Amnesty International kritickou zprávu o stavu lidských práv na Ukrajině, kde jsou napadáni nejen představitelé politických, národnostních a dalších menšin, ale i jejich obhájci.

Velký skandál posledních dní: Ukrajinský konzul Vasyl Maruščinec byl odvolán ze svého postu v Hamburgu poté, co německé ministerstvo zahraničí označilo jeho činnost za nežádoucí, neboť vyšlo najevo, že na sociálních médiích obviňoval Židy z rozpoutání druhé světové války, požadoval smrt antifašistů a nechal se na své šedesátiny vyfotit s dortem ve tvaru Hitlerovy knihy a s nápisem Mein Kampf. … Ministerstvo Maruščince na původní post nevrátilo, ale – velmi příznačně, až přízračně – přeřadilo ho na post prvního tajemníka bezpečnostního odboru sekce pro boj proti hrozbám z Ruské federace, jak informoval web 112UA. Tam zřejmě bude jeho ‚kvalifikace‘ nejlépe využita.«

Odpusťte mi poněkud obsáhlejší citaci – myslím však, že tentokrát je na místě a nejlépe dokazuje cílenou manipulaci s historií během posledního desetiletí. Lidovky.cz tehdy přirozeně nebyly v těchto názorech osamocené, nacistickou ideologií prošpikovanou Ukrajinu tehdy odsuzovala všechna oficiální česká média. Tatáž, která dnes Banderu málem glorifikují a v diskusích »nebanují« ty SS ve vztahu k RuSSku, ale kritiky Bandery, resp. nacifikace kyjevského režimu.

Řítíme se do propasti a ještě se při tom debilně usmíváme, jako že nám při tom je fajn. A cyklon B do nás už taky perou, jen mu říkají proticovidové vakcíny – s jediným rozdílem, že neusmrcují okamžitě, ale postupně.

Utrpení Židů během druhé světové války je vzpomenuto, výstižněji řečeno ZNEUŽITO, pouze tehdy, když se to hodí. Při glorifikaci Bandery však Židé překážejí. Jak ti živí, tak ti mrtví. To je ten největší HNUS dnešní zrůdné, zvrácené doby. Jen se divím židovským obcím, že k těmto svinstvům mlčí. Nebo, nedej Bože, nacifikace společnosti je už na úrovni německých 30. let a na Židy se opět pohlíží jako na občany druhořadé kategorie? Masívní podpora kyjevské nacistické junty stran evropských států tomu, bohužel, nasvědčuje. Také těch novodobých Hitlerů je dnes mnohem více, než bylo tenkrát.

Marie Krejčíková

3 KOMENTÁŘE

 1. 🇺🇦✈️JSOU ČÍM DÁLE HLASITĚJŠÍ NÁZORY, ŽE NA F-16 BUDOU LÉTAT CIZINCI…
  A už tomu jsou určité důkazy: ministr obrany Ukrajiny Reznikov oficiálně oznámil, že ozbrojené síly Ukrajiny hledají vysloužilé piloty stíhaček F-16 s měsíčním platem 30 tisíc dolarů.
  Podle informací, hledání začalo před několika měsíci. V poslední době se v Turecku zintenzivnily kontakty na toto téma.
  Ve skutečnosti zprávy o „70 sloužících ukrajinských pilotech v Evropě“ slouží právě k tomu, aby zamlžilo najímání cizích pilotů pro OSU.
  @hlasiserusanda🙋🏻‍♀️

  🇺🇦✈️Что и требовалось доказать: министр обороны Украины Резников официально объявил, что ВСУ ищут отставных пилотов истребителей F-16 с месячной зарплатой 30 тыс. долларов.
  По нашей информации, поиски начались несколько месяцев назад. В последнее время активизировались контакты по этому вопросу в Турции.
  Собственно, вбросы про «70 украинских летчиков в Европе» призваны прикрыть найм пилотов на стороне.

 2. Petr Pavel dne 21.5.2023 v Terezíně prohlásil jako prezident republiky, že německé válečné zločiny páchali za 2. sv. války naši českoslovenští občané.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here