Home Domácí Na východě ČR hrozí silné bouře, v celé zemi dál platí výstraha...

Na východě ČR hrozí silné bouře, v celé zemi dál platí výstraha před vedrem

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Na východě země hrozí od dnešního odpoledne silné bouřky s přívalovým deštěm a nárazy větru. Nejintenzivnější by měly být večer. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V celé ČR dál platí výstraha před vysokými teplotami, na jihu Moravy mohou dnešní maxima překročit i 34 stupňů Celsia.

Varování před bouřemi platí od 15.00 do půlnoci pro kraje Olomoucký, Moravskoslezský, Zlínský, Jihomoravský a části Vysočiny a Pardubického kraje. Bouře budou lokální. Doprovázeny budou zejména přívalovými srážkami s úhrny kolem 40 milimetrů, v menší míře kroupami do dvou centimetrů nebo nárazy větru o rychlosti až 70 km/h.

Přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky a zatopit podchody či sklepy. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. »Bouřky budou postupovat k východu až jihovýchodu, nejintenzivnější pravděpodobně ve večerních hodinách. Situaci budeme sledovat a případně upřesňovat,« uvedli meteorologové. V první polovině noci budou bouřky slábnout a od západu ubývat.

Dnešní nejvyšší teploty by v celém Česku měly překročit 31 stupňů Celsia, na jižní Moravě bude ještě tepleji. Platí tam výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. ČHMÚ varuje, že taková vedra jsou vysokou zátěží pro lidský organismus, hrozí přehřátí a dehydratace. Lidé by proto měli omezit tělesnou zátěž, odpoledne nepobývat na přímém slunci a dodržovat pitný režim.

Od středy by měla teplotní maxima překročit 31 stupňů už pouze na jižní Moravě. »V pátek (25. 8.) čekáme přechodně opětovné zvýšení teplot a maximální teploty by mohly znovu překračovat 31 stupňů Celsia i v jiných oblastech, nicméně případnou výstrahu budeme upřesňovat až na základě nejnovějších modelových výstupů,« dodali meteorologové.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here