Průzkum veřejného mínění – Kantar CZ listopad

V neděli zveřejněný průzkum veřejného mínění agentury Kantar CZ přinesl nejnovější preference politických stran. Sběr podkladů pro konstrukci volebního modelu byl touto agenturou proveden od 13. 11 do 1. 12. 2023

Z porovnání volebních preferencí zpracovaných stejnou agenturou v měsíci říjnu vyplývá další posílení trendu podpory hnutí ANO. V případě agentury Kantar CZ dochází ke zvýšení preferencí z 32,5 % na 34,5 %. Dá se tedy říci, že agentura Kantar predikuje podobnou výši volebních preferencí a obdobnou dynamiku vývoje preferencí hnutí ANO jako další renomované agentury pro výzkum veřejného mínění.

Na druhém místě v průzkumu za listopad skončila ODS. Také Kantar CZ avizuje významné snižování podpory ODS ve veřejnosti. V měsíci říjnu dosáhla ODS v průzkumu Kantar CZ 15,5 %, nyní to je jen 12,5 % preferencí. To je poměrně velký skok. Během prakticky jednoho měsíce tak ztratila ODS de facto pětinu své voličské základny.

Podobný trend poklesu podpory ODS ve veřejnosti ukazují i další agentury pro výzkum veřejného mínění.

Kdo nic nedělá, ten nic nezkazí. Tak by se dala charakterizovat pozice Pirátů. Tato strana zaznamenala růst z říjnových 10,5 % na 11,5 % preferencí. Přitom, i přes velké řeči zejména předsedy této strany, za Piráty není nic konkrétního vidět. Ostatně ani nic konkrétního být vidět nemůže. A to s ohledem na miniaturní poslanecký klub a ministerské portfeje, které se zas tolik nevztahují k životní úrovni obyvatel.

Až na čtvrté místo umístili výzkumníci z Kantar CZ hnutí SPD, jež by podle nich, pokud by se volby konaly v závěru listopadu, získalo přesně 10 % podpory voličů (v říjnu by to bylo o půl procentního bodu více).

Hnutí STAN je na tom stále stejně, stejně jako v říjnu by jej i v listopadu volilo 7 % voličů.

Další vládní strana, TOP 09, zaznamenala prý dokonce meziměsíční růst z říjnových 4,5 % na listopadových 5 %.

Řekněme ovšem otevřeně, že všechny strany, které se pohybují, pokud jde o volební preference, od 6 % dolů, to budou mít, pokud by snad kandidovaly samostatně, velmi těžké, pokud jde o možný úspěch ve volbách. A to ať to budou volby do EP anebo volby do Poslanecké sněmovny. V obou typech těchto voleb (podobné je to i u krajských voleb) je vyžadováno pro zvolení alespoň jednoho zástupce, té které politické strany, dosažení úrovně 5 % odevzdaných hlasů.

Levice podle Kantar CZ: 3,5 % + 2,5 %

SOCDEM by preference v listopadu zůstaly v zásadě bez pohybu na 3,5 % respondentů.

U komunistů by došlo k poměrně silnému meziměsíčnímu propadu z 3,5 % na 2,5 %. Nechci svou myšlenku příliš vnucovat, ale řekl bych, že je to tím, že jsem nejméně půl roku hovořil o tom, že KSČM vytvoří předvolební alianci levicového charakteru s menšími levicovými stranami, na které se také zúčastním. Vytvořil jsem určitá očekávání, jež se nenaplnila. Předvolební levicová aliance se nekoná, ani má účast v eurovolbách se tak nekoná, takže preference jdou dolů.

Celkově by parlamentní opoziční strany ve volbách do Sněmovny, pokud by se tyto uskutečnily v listopadu, získaly 44,5 % hlasů. Dnešní vládní strany v souhrnu, pokud by šly do vhodných předvolebních koalic typu SPOLU, by mohly získat necelé dvě pětiny hlasů.

Z toho vyplývá, že pokud by po volbách vytvořily vládní koalici hnutí ANO a SPD, mohly by získat společně 108 mandátů. Tento možný výsledek naznačují i další průzkumy veřejného mínění.

Jiří Paroubek

GRAFIKA – Kantar CZ

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Hnutí ANO v parlamentu pomohlo Fialovi a Rychetského Pětikoalici a Pavlovi schválit ústavní většinou okupační smlouvu mezi Černochovou a USA.
    Pro okupační smlouvu hlasoval Babiš a Havlíček i Schillerová, která má vždycky plno keců proti Fialovi a Rychetského Pětikoalici, odteď jí nevěřím a nevěřím ani Babišovi a Havlíčkovi.
    ANO jsou od té doby pro mě parchanti, kteří si zaslouží jen opovržení za spolupráci s Fialou a Rychetského Pětikoalicí a s Pavlem.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy