Home Názory SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Prodavač pizzy, skóre 0:26 i ten, co zbyl

SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Prodavač pizzy, skóre 0:26 i ten, co zbyl

Máme za sebou další pohárový týden pro fanoušky českého fotbalu. Docela úspěšný. Slavia ve třetím předkole Evropské ligy i Plzeň ve stejné fázi Konferenční ligy suverénně zvládly roli favorita a svého soka z Ukrajiny, resp. z Malty přesvědčivě zničily a vytvořily si výbornou výchozí pozici do odvet v příštím týdnu. Sparta má přece jen těžší pozici, ale zato bojuje o »level« výše – o milionářskou Ligu mistrů. I tak nicméně obstála.

Remíza 0:0 z Kodaně byla důvodem, proč kouč Brian Priske prohlásil, že je na své mužstvo hrdý. Ano, posun oproti loňsku byl obrovský. Ale je třeba si přiznat, že Sparta měla i notnou dávku štěstí a že doma před vyprodanou epet ARENOU bude muset předvést mnohem více hlavně směrem dopředu.

A ještě něco – v závěru jí nadějný výsledek do odvety vychytal gólman Peter Vindahl Jensen. Ten, který se v jejích barvách představil teprve podruhé. A poprvé byl, pro připomenutí, kritizován za to, že proti Pardubicím ze dvou střel dvakrát inkasoval. Což o to, s žádnou z nich nemohl nic dělat, ale zároveň nechytil nic navíc. To v jeho rodné vlasti v úvodním duelu předkola Champions League rozhodně neplatilo. Chobotnice mezi tyčemi.

Vindahl je přitom mezi tyčemi jen náhradní variantou. Sparta chtěla získat z Manchesteru Matěje Kováře, který jí loni na hostování pomohl k titulu po devíti letech. Stal se dokonce nejlepším gólmanem FORTUNA:LIGY 2023/24. Zaslouženě, což o to. Hlavně při rozehrávce byl jedenáctým hráčem do pole se vším všudy. Ale – vybavujete si, že by někdy v minulé sezoně předvedl takový zákrok jako v závěru duelu v Kodani při dvou gólových střelách soupeře po sobě jeho nástupce Vindahl? Ten, který na Spartu vlastně zbyl, když se jednání s Kovářem nebezpečně táhla…? Inu, fotbal (i život) přináší různé paradoxy.

Jestli Sparta využije jeho zákroků k postupu přes Kodaň, to je jedna velká neznámá. Každopádně má tým z Letné jistou skupinovou fázi, i kdyby to měla být »jen« Konferenční liga, a téhle jistotě se po včerejšku přiblížily i Slavia coby ligový vicemistr a Plzeň z pozice »bronzového« týmu ligy. Mít tři týmy »v Evropě«, ať už v jakékoli soutěži, to by byl obrovský úspěch co do slávy skomírajícího českého fotbalu…

Evropský fotbalový svět ale žije ještě něčím úplně jiným. Po celém starém kontinentu se skloňuje Klaksvík. Mužstvo z Faerských ostrovů, plné amatérů, vyřadilo v kvalifikaci o LM postupně maďarského mistra Ferencváros Budapešť a švédského šampiona Häckenu. Díky tomu má jako první tým z Faerů stejnou jistotu jako Sparta – totiž podzim v základní skupině – ale rovněž on jde v myšlenkách ještě dál a sní o pokračování pohádky o severské Popelce, a to přímo v Lize mistrů. V úterý porazil v úvodním duelu třetího předkola Champions League i norské Molde 2:1. Bude to v odvetě stačit? Kdo ví. Už teď ale Evropa kroutí hlavami. A to si vezměte, že jeden hráč Klaksvíku je nyní nejlepším střelcem kvalifikace. Jedenatřicetiletý Arni Frederiksberg dal dvě branky Ferencvárosi, další tři připojil do sítě švédského Häckenu a dva od něj nyní inkasovalo Molde. Živí se fotbalem? Kdepak! Prodává mraženou pizzu. A i díky němu i dalším amatérům vznikla na Faerských ostrovech nebývalá fotbalová horečka.

No a u nás se po hospodách, při vší úctě k oběma »S« a Viktorii Plzeň, skloňovala nejvíce jiná kuriozita. V MOL Cupu prohrálo Řepiště, klub, který v předešlém kole vyřadil Nový Jičín 3:1 a který si pod vedením hrajícího kouče-exhvězdy Pavla Zavadila vybojoval postup z krajského přeboru do divize, s druholigovým Prostějovem neuvěřitelným poměrem 0:26. Domácí, jež předtím mohla vidět v televizi celá republika, nastoupili na protest proti vedení jen s mladíky a ti si to odnesli nevídaným skóre.

Přiznám se, že nevidím do podstaty napětí u malého regionálního klubu, ale vždycky se říkávalo, že spory mají zůstat v kabině. A nevynášet se na veřejnost. To však Řepiště nyní udělalo a je pro smích. Na druhou stranu, lepší negativní reklama než žádná. Teď o klubu mluví celá republika. Ještě že jen ta naše.

Mimochodem, docela by mě zajímalo skóre zápasu Klaksvík – Řepiště…

Takže sportu zdar – a úspěšný víkend všem sportovcům i nesportovcům.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here