Ukrajina hrozbou pro Evropu. Tak i tak

Tak i tak znamená, že Ukrajina ohrožuje Evropu jak tím, že ji do sucha vysává, tak ovšem i tím, že rozbujelým exportem svého obilí fatálně ohrožuje evropské zemědělce, chcete-li farmáře. Na tento dosud zcela opomíjený aspekt upozorňuje web fintag.cz v komentáři pod titulkem: »Ukrajinští zemědělci válcují unijní zemědělský trh«.

Fintag.cz s odvoláním na původní informace listu Politico zmiňuje, že Ukrajina před vpádem ruských vojsk dodávala na světový trh desetinu zemědělské produkce. Po napadení země Ruskem zřídila Evropská unie koridory pro vývoz její produkce. Nastal ale problém. Vývoz z Ukrajiny negativně pociťují unijní zemědělci.

Zemědělci v dotčených zemích už dokonce volají po urychlených opatřeních, jež by zmírnila vliv dovozu zemědělských plodin z Ukrajiny. Ten loni dosáhl milionů tun po předchozích několika desítkách tisíců tun. Negativní následky toho pociťují hlavně zemědělci v Polsku, na Slovensku, v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a Česku. Zatím. Nepochybuji o tom, že v blízké době dostane ukrajinská produkce »zelenou« i v západní Evropě. Z toho plyne prostý závěr – že totiž EU zřízením koridorů pro vývoz ukrajinské zemědělské produkce na starý kontinent likviduje (jistě nikoli náhodně) evropské farmáře jako takové. »Ukrajina si udržuje postavení jednoho z největších vývozců kukuřice, obilí, slunečnicových semínek a jiných obilnin, a dokonce i drůbeže. Vývoz se uskutečňuje pod gescí Spojených národů z černomořských přístavů. A povzbuzena zrušením dovozních tarifů vyváží Ukrajina na západ zemědělské produkty i po souši,« uvádí fintag.cz.

List Politico pak přidává další souvislosti. Pokud by se Ukrajina zítra stala členskou zemí EU, dostala by největší podíl z 386 miliard eur (asi 9,16 bilionu Kč) z unijního fondu Společné zemědělské politiky. Z něj se peníze rozdělují na základě poměru zemědělské půdy. A zemědělská plocha Ukrajiny pokrývá území větší, než je celá Itálie. Průměrná rozloha tamních farem přesahuje tisíc hektarů oproti pouhým 16 hektarům v zemích EU. Už se vám rozjasňuje, proč Ukrajina tolik touží po členství v EU?

Při zdisr*čskou politiku Vlády ČR potvrdil pro fintag.cz mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý: »Co se týče české pozice, my jsme deklarovali, že chceme, aby i nadále fungovaly takzvané koridory solidarity pro vývoz ukrajinských zemědělských komodit.« Ať to stojí, co to stojí, že, pane mluvčí Vojtěchu Bílý? Někdo tomu říká »koridory solidarity«, jiný to nazývá prachsprostou sabotáží.

Soudím, že se ve prospěch Ukrajiny nedoplatíme. My a mnoho generací příštích. Pokud někdy někdo nedostane rozum a odvahu a neřízne do stolu tak silně, že ho jednou ranou navždycky rozetne vejpůl…

Abych dostál komplexní informovanosti, musím dodat, že ministři zemědělství z Polska, Bulharska, Česka, Maďarska, Rumunska a Slovenska sice vyzvali k omezení dovozu ukrajinského obilí a požádali i o kompenzace pro poškozené farmáře, nicméně rozsudek nad evropským zemědělstvím již nabyl právní moci a odvolání proti němu není přípustné. Výše zmínění ministři to jistě vědí také. Jen si musí odehrát ta svá rádoby ochranářská divadýlka, aby je zemědělci nezadupali do hnoje… Jo, Ukrajina, ta je a bude prokletím celé Evropy na mnoho desítek let příštích.

Pavel Votruba

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. 🇵🇱🚫Protestující polští farmáři, kteří požadují zavedení cla na ukrajinské obilí, zablokovali přístupové cesty k východní hranici s Ukrajinou.

    🚜Na hranicích Polska a Ukrajiny začaly protesty farmářů, Poláci požadují, aby přestali do země dovážet levné ukrajinské obilí. Zejména chtějí zablokovat průjezd kamionům ze sousední země. Akce podle nich potrvá dva dny v Lublinské a Podkarpatské oblasti.

    🌾Demonstranti požadují ukončení „pašování“, protože se domnívají, že potraviny a zboží zůstávají v Polsku a následně se prodávají na trzích téměř za nic. Protesty přitom mohou začít i v dalších zemích – řada farmářů se ocitla ve složité situaci poté, co ukrajinské obilí a zemědělské produkty získaly výhody.
    Nejvíce trpí zemědělci z Polska, Rumunska, Maďarska a dalších zemí. Nyní Evropská unie plánuje diskutovat o revizi liberalizace obchodování s Kyjevem.

  2. ❗️🇺🇦Ukrajinská pšenice se ve Španělsku stala krmivem pro prasata místo potravy pro nejchudší lidi světa.

    „EU bojovala za pšeničný koridor na lodích z Ukrajiny, aby v nejchudších zemích nenastal hladomor. Tam ale skoro žádné obilí nedorazilo, putovalo hlavně do Španělska jako krmivo pro prasata,“ píše sloupkař z Express Michael Koch.

  3. Ukrajina je obětí, ne hrozbou. Hrozbou je americký režim, který to celé svou dobrodružnou politikou způsobil. A který si dosadil loutkovou diktaturu do Kyjeva.

  4. Nicméně – přebytek ukrajinského obilí nijak nebrání tomu, aby se výrobky z mouky všeobecně zdražovaly …

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy