Energie a civilizace od A do Z v brdském Atommuzeu

Jediný sklad jaderné munice na světě, který je otevření veřejnosti, tedy dnešní Atommuzeum v Brdech, otevřel v sobotu novou stálou expozici Energie a civilizace. Na 43 velkoplošných tabulích ukazuje způsoby využívání energie v historických, společenských, politických a technických souvislostech a nastiňuje možné dopady na současnou i budoucí generace, řekl Václav Vítovec, zakladatel muzea i Nadace Železná Opona, která podzemní sklady vlastní. Nadace koupila kopii expozice od jejího tvůrce, firmy Medialogue.

Atommuzeum v Brdech, bývalý sklad sovětské jaderné munice, vám nabízí několik expozic. Ta nejnovější výstava ukazuje typy energií od využití ohně přes století páry, průmyslovou revoluci, vynález elektřiny, počátky těžby ropy, využití vodních, větrných i solárních elektráren i atomového jádra. Panely se věnují geotermální energii, elektromobilitě, umělé inteligenci i městům budoucnosti. Dotýkají se také aktuálních témat jako jaderná energetika, role fosilních paliv, datová centra a jejich dopady na životní prostředí i důsledků těžby, devastace přírody a ekosystémů. Upozorňuje také na to, že nynější civilizace je první, která nedokáže většinu z toho, co vyrobí, recyklovat nebo znovu použít ve výrobním procesu. Mezi zajímavostmi je například objev přírodního »jaderného reaktoru« starého dvě miliardy let v lokalitě Oklo v Africe.

FOTO – regiontourist.cz

Areál je složený ze dvou stejných podzemních skladů (depotů), které provozuje nadace od roku 2013. »Smyslem je varovat budoucí generace před opětovným spadnutím ‚železné opony‘, a tím, co si prožili naši dědové, otcové a v nějaké podobě i my. Paradoxně železná opona padla, ale studená válka neskončila, stala se jen teplejší. Svět nyní prožívá nové kolo studené války s nepředvídatelnými následky. Nepoučili jsme se,« řekl Vítovec.

Depot 10B je podle něj jediným skladem jaderné munice na světě, který je otevřený veřejnosti. Dokumentuje vývoj jaderných zbraní od roku 1945, včetně modelu plutoniové bomby použité v Nagasaki. Část se věnuje smysluplnému využití jaderné energie. S novou expozicí se otevřel i druhý depot 10A, kde je v první kóji výstava Energie a civilizace a v dalších přibude do léta příštího roku expozice věnovaná vesmíru, kosmonautice a UFO, kde budou nové dokumenty odtajněné americkým Kongresem, nastínil Vítovec. Celá expozice pak ponese název »Od atomu k vesmíru…a zpátky k člověku«. »Nic podobného na světě neexistuje. Atom už máme zobrazený – vojenské aplikace a jaderné zbraně a v depotu 10A bude vesmír, obrázky z teleskopů, lety na Měsíc a na Mars a tak,« popsal Vítovec. Každý depot má čtyři kóje o rozměrech zhruba 12 x 6 metrů, dále je v podzemí hala vysoká i široká šest metrů a 20 metrů dlouhá. Ta bude volná, tam se budou pořádat výstavy, dodal Vítovec.

Novou expozici, která vznikla v roce 2020 pro veřejnost i pro školy, sponzoroval hlavně ČEZ jako generální partner, nadace vlastní její kopii. »Originál výstavy Energie a civilizace zahájí naše předsednictví v EU v Bruselu. Je teď mimořádně aktuální, protože energie hýbe světem,« dodal Vítovec.

Atommuzeum je pravidelně přístupné každou sobotu až do konce října. »Zájem je dobrý, každou sobotu jezdí až 100 lidí. Musí se objednat, protože zájem převyšuje kapacity. Pokud by měla zájem skupina nad 25 osob, tak otevřeme i jiný den,« ujistil zakladatel muzea.

Více o Atommuzeu včetně vstupného, objednávek a mapy je zde.

(mac, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy