Home Kalendárium Houslový virtuos Jean-Luc Ponty patří k hvězdám světového jazzu

Houslový virtuos Jean-Luc Ponty patří k hvězdám světového jazzu

FOTO - wikipedia.org

Francouzský houslový virtuos Jean-Luc Ponty, který dnes slaví 80. narozeniny, patří k největším hvězdám světového jazzu. Proslavil se jako člen skupiny Mahavishnu Orchestra, nahrál také několik alb s Frankem Zappou. Ponty je také uznávaný hudební skladatel.

Rodák z Avranches v Normandii vystudoval Pařížskou konzervatoř, a to s nejvyšším vyznamenáním této školy. Poté hrál na housle v prestižním Orchestr Lamoureux. Zároveň začal hrát na klarinet a saxofon v jazzových klubech, ve kterých později začal hrát i na housle. Později napsal jeden z kritiků, že »od Pontyho jsou jazzové housle jiným nástrojem«.

V roce 1962 vydal své debutové album Jazz Long Paying. V roce 1967 byl pozván na jazzový festival v kalifornském Monterey, což mu vyneslo i nahrávací smlouvu. Později pro něj Frank Zappa složil hudbu pro album King Kong: Jean-Luc Ponty Plays the Music od Frank Zappa, které vyšlo v roce 1970. Usadil se v USA, spolupracoval například s Eltonem Johnem či s Mahavishnu Orchestra Johna McLaughlina. Později začal nahrávat a jezdit na turné s vlastní skupinou a vydal 12 po sobě jdoucích alb, z nichž všechna se dostala do první pětky jazzového žebříčku Billboard. Stal se jednou z předních osobností jazzrocku. Později proslul například projekty s africkými hudebníky, spolupracoval i s Chickem Coreou, s dcerou Clarou, která je pianistkou, zahrál si i s českým basistou Miroslavem Vitoušem. V roce 2014 založil s Jonem Andersonem, bývalým zpěvákem skupiny Yes, Anderson Ponty Band.

V roce 1995 se připojil ke kytaristovi Al Di Meolovi a basistovi Stanleymu Clarkovi, se kterými nahrál akustické album The Rite of Strings a v rámci turné vystoupil i v Praze. Byl i hostem festivalu Jazz jde městem v Hradci Králové.

(mac, čtk)

Předchozí článekSukni nebo kalhoty? Letecká společnost povolí nosit uniformy bez ohledu na pohlaví
Další článekMladí »Klokani« ovládli turnaj, jehož mediálním partnerem byl iportaL24.cz

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here