Rekordní cifry. Nový Avatar vydělal za dva týdny miliardu dolarů

Nový snímek Avatar: The Way of Water vydělal za pouhých 14 dnů v pokladnách světových kin miliardu dolarů (asi 22,8 miliardy korun). Stal se letos třetím filmem, který miliardový milník překročil – společně se snímky Jurský svět: Nadvláda a Top Gun: Maverick. Nový Avatar však miliardu získal zdaleka nejrychleji, napsal dnes kulturní týdeník Variety.

Rychlejší než druhý díl Avatara společností Disney a 20th Century Studios byl v případě miliardového výdělku v roce 2021 Spider-Man: Bez domova, který této částky dosáhl za 12 dní. Jurský svět letos hranici překročil za čtyři měsíce a Top Gun za 31 dní.

Režisér James Cameron odhadl, že Avatar 2 se bude úspěšně prodávat i v novém roce, což je podle něj nutné, jelikož rozpočet snímku byl 350 milionů dolarů (asi osm miliard korun), a to bez marketingových poplatků, které činily 100 milionů dolarů (asi 2,8 miliardy korun). Cameron uvedl, že film bude muset v kinech utržit dvě miliardy dolarů, aby nebyl ztrátový, ačkoliv analytici tuto hranici stanovují zhruba na 1,5 miliardě dolarů (na asi 34 miliardách korun), píše Variety.

Agentura AP nejnovější počin osmašedesátiletého Camerona, který se filmem vrací do fantastického světa planety Pandora a k hrdinům Jakeovi Sullymu a Neytiri, zhodnotila jako oslnivý filmový zážitek. »Film není jen vizuálně podmanivý, ale i duchovně bohatý – jednoduchý, ale pronikavý příběh o rodině a přírodě, který je o galaxie lepší než první díl,« míní ve své recenzi AP.

První díl vyprávějící o boji mezi lidmi a modrými humanoidními obyvateli Pandory v roce 2154 přišel do kin v prosinci 2009. Premiéra pokračování byla původně plánována na prosinec 2018, ale nakonec přišla až o čtyři roky později. Cameron část zpoždění zdůvodnil tím, že zároveň pracoval i na Avataru tři, čtyři a pět a že některé scény natáčel souběžně. Další prodlevu pak způsobila celosvětová pandemie covidu-19.

První Avatar vydělal 2,97 miliardy dolarů (asi 67,7 miliardy korun), což je číslo, které druhý díl bude překonávat stěží, píše Variety. Za důvod považuje nárůst koronavirových případů v Číně a pokračující ruskou invazi na Ukrajině, která přiměla společnost Disney odložit uvedení snímku v Rusku, které by jinak pro film bylo velkým trhem.

(mac, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy