Ve vzorku čínské sondy Chang’e-5 z Měsíce nalezen nový minerál podobný diamantu

Pozdravte Changesite-(Y) – zbrusu nový minerál, který čínští vědci objevili ve vzorcích z Měsíce přivezených čínskou lunární sondou Chang’e-5 v prosinci 2020.

Nový minerál, který vypadá křišťálově čistě jako diamant, byl certifikován Mezinárodní mineralogickou asociací (IMA). Objev Changesite-(Y) společně zveřejnily Čínský národní úřad pro vesmír a Čínský úřad pro atomovou energii, den před tradičním čínským Svátkem středu podzimu neboli Dnem Měsíce.

Changesit-(Y), který objevili vědci z Pekingského výzkumného ústavu uranové geologie (BRIUG), je prvním novým měsíčním minerálem nalezeným a identifikovaným Čínou a šestým dosud známým novým měsíčním minerálem. Čína se tak stala třetí zemí na světě, která nalezla nový měsíční minerál, což znamená významný vědecký úspěch země v oblasti výzkumu vesmíru.

Co je to Changesite-(Y)?

Changesit-(Y) je nový druh fosfátového minerálu tvořeného sloupcovitými krystaly, který se nachází v zrnech měsíčního čediče. Výzkumný tým BRIUG izoloval jeho jedinou krystalickou částici o průměru asi 10 mikrometrů (méně než desetina průměru průměrného lidského vlasu), úspěšně analyzoval jeho krystalickou strukturu a potvrdil, že jde o nový minerál.

Další dva nálezy

Na tiskové konferenci byly oznámeny i další dva významné výsledky výzkumu. Čína poprvé stanovila koncentraci helia-3, budoucího zdroje energie z jaderné fúze, ze vzorků měsíční půdy Chang’e-5 a parametry jeho extrakce. To poskytuje základní vědecké údaje pro hodnocení a průzkum měsíčních zdrojů.

Kromě toho byly na základě rozsáhlých studií určeny morfologické charakteristiky částic měsíční půdy, což poskytuje vědecký základ pro studium toho, jak měsíční půda vznikla. Jednoduše řečeno, měsíční půda je naší branou k dávným tajemstvím Měsíce, Země a dokonce i Slunce.

Například čínské měsíční vzorky Change-5 byly odebrány z čedičové oblasti na Měsíci známé jako Oceanus Precellarum. Jedná se o oblast, která vznikla před miliardami let při výbuchu měsíční sopky. To znamená, že tyto vzorky pocházejí z hlubin Měsíce v dávných dobách. Když byly sopky uvnitř Měsíce ještě aktivní, byly považovány za »živé« s fungujícím »dynamem«.

V současnosti jsou považovány za »mrtvé«, protože vyhořely a vychladly. Měsíční vzorky mohou odhalit, kdy a jak došlo k procesu ochlazování, a také něco o budoucnosti naší planety. Tyto vzorky také skrývají »klíč k tajemství Slunce«. Na rozdíl od Země s jejím ochranným magnetickým polem byl Měsíc vystaven bombardování slunečním větrem. Částice vyvržené ze Slunce se tedy pohřbí v různých vrstvách měsíční půdy.

Čínský svátek středu podzimu připadá na 15. den osmého lunárního měsíce lunárního kalendáře, kdy je Měsíc údajně v úplňku a nejjasnější. Měsíc je pro víru a tradice tohoto festivalu zásadní jako klasický folklór.

(pr)

Související články

13 KOMENTÁŘŮ

  1. Je dobře, že se Čína umí pochlubit navenek. Přijde mě, že málo dbá na propagandu, měla by více propagovat své nesporně zajímavé objevy i mimo svou zemi a mimo Asii. Je dobře, že to iportaL24.cz dělá!

  2. Clanek je zajímavý. Je o vede a výzkumu, a přitom není psán nudně, jak u vědeckých temat bohužel často bývá.

  3. Ekonomický růst Číny silně ovlivňuje státní podpora vědy a výzkumu. Osobně jsem viděl při své návštěvě v Šen-čenu například pracoviště pro rozvoj laserových technologií. Co všechno umějí – od průmyslových laserů, až po vojenskou techniku. A pro mě je důležitý obraz na stěnách a vše, co s tím souvisí. V době šetření energiemi je to klíčový faktor, kdy nepotřebuji promítat obraz v počítači, ale stačí ho znázornit na bílou zeď. Je to patentováno a jedná se o výrazný posun v technologiích. A možná i řešení do budoucna. JUDr. Vojtěch Filip, místopředseda Poslanecké sněmovny v letech 2002-2010 a 2013-2021.

    • Naprosty souhlas s Vojtěchem Filipem. Jsem rad, ze mají někteří politici i dnes vyslovit jasně názor, který nekoresponduje s dnešní propagandou.

  4. Málo platne, Čína už nebude “ jen“ jedničkou v ekonomice, ale i ve vede. Tesim se, jak Zapad pukne závistí.

  5. Vedecky je to strašně zajímavý článek, ne jako to z našich televizi o rádoby vědeckých amerických objevech. Tam už chybí jen mimozemšťani.

    • Jestli to nebude tím, že oni narozdil od nás neřeší genderove kraviny a skutečně něco dělají 🤔

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy