Budování útesových úkrytů pro mořské ryby ve východní Číně

Rybáři ve městě Pchu-tchien ve východočínské provincii Fu-ťien dělají na moři něco velmi zajímavého – z obřích, ale dutých cementových Rubikových kostek staví »útesy«, které slouží jako úkryty pro ryby.

Mnoho otvorů na povrchu těchto kostek umožňuje rybám snadno se do těchto umělých útesů zanořit, takže jsou vhodným místem k životu, rozmnožování a úkrytu před potenciálními predátory. Tyto snahy nejsou jen o ochraně ryb, ale přispívají také k omezení nelegálního rybolovu, ochraně místních rybolovných zdrojů a zmírnění »vymírání« mořského dna, uvedl Wang Čching-chua z mořské rybářské stanice města Nan-ž‘.

Obrovská technická dopravní loď slouží k přepravě stovek kostek útesů, které jsou pak postupně spouštěny do nedalekých vod ostrova Nan-ž‘ v Pchu-tchienu. Strojní ramena manipulují s kostkami v procesu připomínajícím chytání hraček pomocí obřího stroje s drápy. Jakmile jsou kostky uvolněny, posádka se ponoří do vody, aby zkontrolovala stabilitu kostek a umožnila upravit uvolňovací pozici tak, aby se zabránilo případnému naklonění nebo aby se korigovalo.

»Jak mořská voda pomalu snižuje alkalitu cementu, na kostkách, které tvoří umělý útes, se uchytí a vyrostou malé řasy, které k němu přilákají další ryby. Kromě toho se na kostky přichytí také různé druhy bentických organismů a korálů, které vytvoří svébytný ekosystém, jehož základem je umělý útes,« vysvětlil Jen č‘-chung, vedoucí stanice vodních technologií obvodu Sü-jü v Pchu-tchienu.

Jak účinné jsou však tyto snahy o zajištění životaschopných útesových struktur pro ryby?

Za účelem sledování a správy rybích populací a takovýchto oblastí umělých útesů spustil ostrov Nan-ž‘ podvodní online pozorovací program. »Na útesech máme monitory, které jsou připojeny k internetu a umožňují v reálném čase sledovat životní podmínky ryb a měřit teplotu vody, hladinu kyslíku, změny proudů a podobně,« řekl Jen.

Toto monitorovací opatření odhalilo, že umělé útesy jsou nyní prosperujícím prostředím pro pestrou škálu barevných druhů ryb. Některé velké ryby se dokonce přiblížily ke sledovacím kamerám, zřejmě ze zvědavosti. »Objevili jsme celou řadu ryb, včetně vysoce jakostního krabovitého tupozubého jesetera a japonského jesetera střední a velké velikosti,« dodal Jen.

Blok umělého útesu je spouštěn do vod nedaleko ostrova Nan-ž‘ u města Pchu-tchien ve východočínské provincii Fu-ťien, 18. února 2024. FOTO – Xinhua

V 90. letech 20. století se ve vodách kolem ostrova Nanri nacházely bohaté zdroje mořského rybolovu, v křišťálově čistých vodách žilo značné množství krevet a ryb. S rostoucím počtem rybářských lodí na moři však někteří rybáři reagovali používáním nedovolených rybářských sítí, do nichž se chytaly dospělé i mladé ryby, což poškozovalo reprodukční schopnosti v oblasti.

»V důsledku toho se populace ryb výrazně snížila a z tváří našich rybářů zmizel úsměv,« řekl Čchen Ja-cchung, místní rybář, který si stále živě a s emocemi vybavuje zlaté časy minulosti.

Díky více než 2700 útesovým kostkám umístěným v nedalekých vodách od roku 2012 se místní mořské prostředí začíná zlepšovat. »V posledních několika letech se zvýšil počet ryb, což znamená, že nyní můžeme vydělat více peněz, aniž bychom museli trávit tolik času na vodě,« řekl Čchen.

Koncem roku 2018 byly vody v okolí ostrova Nan-ž‘ označeny za první mořskou demonstrační oblast Fu-ťien národní úrovně.

Odborníci a výzkumníci, kteří tuto oblast hodnotili, zjistili, že po odlití umělého útesu se výrazně zvýšila biomasa i hustota zdrojů v oblasti útesu, přičemž oblast útesu je také schopna účinně poskytovat útočiště mladým rybám hospodářských druhů. To znamená, že program výstavby high-tech útesů se ukázal jako přínosné řešení – jak z ekonomického, tak z ekologického hlediska.

»Pokračujeme také v úsilí o odchov většího množství rybího plůdku a jeho vypouštění v oblasti útesů. Od roku 2020 do konce roku 2023 bylo do těchto vod vypuštěno přes 80 milionů plůdků všech druhů ryb,« uvedl Jen.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy