Home Pel mel Věda a příroda Čínský ledoborec Süe-lung-2 vstoupil na polární kruh na vědeckou expedici

Čínský ledoborec Süe-lung-2 vstoupil na polární kruh na vědeckou expedici

Ledoborec Süe-lung-2 vyplouvá z mezinárodního přístavního terminálu v Šanghaji na 13. čínskou vědeckou expedici do Severního ledového oceánu, 12. července 2023. FOTO - CFP

První čínský polární ledoborec domácí výroby Süe-lung-2 vplul za polární kruh a chystá se zahájit vědeckou expedici. Jedná se o 13. vědeckou expedici do Severního ledového oceánu, kterou vedou čínští vědci.

Expedice, kterou organizuje čínské ministerstvo přírodních zdrojů, má provádět výzkum geologie a geofyziky středooceánského hřbetu, jakož i průzkum atmosféry, mořského ledu, mořského a podpovrchového životního prostředí a průzkum biomů a znečišťujících látek.

Zlepší schopnosti Číny v oblasti ochrany životního prostředí v Severním ledovém oceánu a hodnocení znečištění moří a získá klíčové informace a údaje potřebné pro související výzkum, jako je dynamika středooceánského hřbetu.

Kromě toho bude tým spolupracovat s vědci ze zemí včetně Ruska a Thajska na příslušném výzkumu s cílem podpořit mezinárodní spolupráci při arktických vědeckých expedicích.

Očekává se, že se expediční tým po cestě dlouhé 15 500 námořních mil vrátí koncem září do Šanghaje.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here