Čínští vědci vypěstovali lidské ledviny v prasečích embryích

Čínský tým poprvé na světě vypěstoval rané ledviny z lidských kmenových buněk uvnitř prasečích embryí.

Podle studie zveřejněné ve čtvrtek v časopise Cell Stem Cell tento pokrok, který přibližuje lidské orgány vypěstované na praseti realitě, otevře zajímavou cestu pro transplantace ledvin a nové pole pro studium vývoje lidských ledvin.

Vědci z Ústavu biomedicíny a zdraví v Kantonu při Čínské akademii věd použili nástroj pro úpravu genů k úpravě určitých genů v lidských indukovaných pluripotentních kmenových buňkách (IPSC), aby posílili jejich schopnost prosadit se a vytvořit ledviny v prasečích embryích, kterým je geneticky omezena schopnost pěstovat vlastní ledviny.

IPSC jsou typem kmenových buněk odvozených z dospělých kožních nebo krevních buněk a přeprogramovaných zpět do embryonálního stavu, který umožňuje vývoj jakéhokoli typu lidských buněk potřebných pro léčebné účely.

Studie odhalila, že vědci nakonec během 28 dnů získali pět embryí s uspořádanými lidsko-prasečími chimérickými strukturami ledvin středního stádia a tyto lidské dárcovské buňky se mohly diferencovat ve funkční buňky.

Podíl lidských buněk v chimérických ledvinách dosáhl až 70 procent a podíl podílu lidských buněk na tvorbě mezonefrických tubulů dosáhl podle článku maximálně 58 procent.

V souladu s platnými etickými pravidly byla březost ukončena během tří až čtyř týdnů.

Tato studie prokazuje principiální důkaz možnosti generování humanizovaného primordiálního orgánu u prasat, což nabízí atraktivní možnou alternativu, která by pomohla překonat nedostatek lidských orgánů pro transplantace.

Výsledky popisují »průkopnické kroky v novém přístupu k bioinženýrství orgánů s využitím prasat jako inkubátorů pro pěstování a kultivaci lidských orgánů,« uvedl Duško Ilič, recenzent z King’s College London.

»Vylepšená verze této technologie by v budoucnu mohla řešit současný nedostatek vhodných dárců pro transplantaci ledvin,« uvedl Darius Widera, profesor z University of Reading.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy