Indický modul odeslal první data z Měsíce, odborníky překvapila

Indické lunární vozítko Pragyan, které na Měsíc dopravil přistávací modul mise Chandrayaan-3, poslalo zpět na Zemi první vědecké údaje, které v mnohém mění představy o jižním pólu Měsíce, informovala Indická organizace pro kosmický výzkum (ISRO).

»ChaSTE (Chandra’s Surface Thermophysical Experiment) měří teplotní profil měsíční svrchní vrstvy půdy v okolí pólu, aby bylo možné pochopit tepelné chování povrchu Měsíce,« uvedla ISRO v prohlášení na své stránce X (dříve Twitter). Přistávací modul je vybaven teplotní sondou s mechanismem schopným měřit teplotu měsíční půdy do hloubky 10 centimetrů.

Úředník ISRO Bee Darukesh sdělil tiskové agentuře Press Trust of India, že výsledky byly pro odborníky překvapením. »Všichni jsme si mysleli, že teplota na povrchu může být mezi 20 a 30 stupni Celsia, ale je to 70 stupňů Celsia. To je překvapivě více, než jsme očekávali,« citovala agentura vědce.

Měsíční vozítko Pragyan bude pracovat nejméně jeden měsíční den (14 pozemských dní). Podle indických vědců byly v oblasti měsíčního jižního pólu nalezeny skalní vyvřeliny, které mohou hodně napovědět o vzniku Měsíce. Kromě toho by měla expedice navázat na pátrání indické mise Chandrayaan-1 po vodě na zemském satelitu. Získané údaje naznačují, že v některých kráterech se nachází zmrzlá voda. Pokud bude led nalezen, budou mít vědci jedinečnou příležitost analyzovat a pochopit historii vody ve Sluneční soustavě.

Minulou středu úspěšně přistál sestupný modul indické mise Chandrayaan-3 poblíž jižního pólu Měsíce. Indie se tak stala čtvrtou zemí na světě, která úspěšně přistála na Měsíci – po SSSR, USA a Číně. Indie se také stala čtvrtou zemí na světě (po SSSR, USA a Číně), které se podařilo měkce přistát s kosmickým plavidlem na Měsíci, a je také první zemí, které se to podařilo v oblasti jižního pólu přirozeného satelitu.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy