Částečné zatmění Měsíce na vás čeká na Den vzniku samostatného československého státu

Říjnové počasí se sice v druhé polovině měsíce výrazně ochladí, ale dění na vesmírné obloze to může pozorovatelům vynahradit. Noční oblohu obohatí meteorický roj Orionidy, dobře jsou vidět i planety naší Sluneční soustavy, a to hlavně Jupiter, Saturn, Uran, Neptun a Venuše. Na státní svátek 28. října, tedy na Den vzniku samostatného československého státu, nám předvede své kouzlo i Měsíc svým částečným zatměním. Tak neváhejte a obraťte své zraky za jasného nočního počasí k obloze.

Říjnové večerní obloze budou stále kralovat plynní obři, a to Jupiter se Saturnem. Po většinu noci můžete také spatřit i Uran a Neptun, i když už k tomu budete potřebovat alespoň malý dalekohled. Venuši nelze na obloze přehlédnout, protože ráno je vysoko nad východem až jihovýchodem a je velmi jasná. Nejviditelnější bude 24. října, kdy bude v maximální západní elongaci, tedy vyjde nejdřívějším časovém horizontu před Sluncem, co to jde.

Obloha nám v říjnu připravila také několik představení. Seskupení Měsíce, Jupiteru, Uranu, Aldebaranu a Plejád bude pozorovatelné po většinu noci kromě večera od 29. do 31. 10., tedy kolem konjunkce Měsíce s Jupiterem.

V neděli 22. října bude v maximu meteorický roj Orionidy, jeho průměrná hodinová frekvence v maximu je kolem 20 meteorů.

Na státní svátek 28. října nastane večer částečné zatmění Měsíce, které spatříme v celém průběhu a bude viditelné nejen z Evropy, ale také většiny Afriky a Asie. Že se »s Měsícem« něco děje, bude patrné večer po půl deváté našeho času, kdy zřetelně potemní levá spodní část úplňkového Měsíce. Astronaut na povrchu Měsíce by v té době sledoval částečné zatmění Slunce Zemí. O půl desáté se spodní části měsíčního disku dotkne plný zemský stín. (Pozorovatel na Měsíci by spatřil úplné zatmění Slunce). Jedná se o částečné zatmění, Měsíc tedy z velké části plný zemský stín mine a schová se do něj jen asi 10 procent měsíčního disku, a to ve 22 hodin 14 minut. Poté se bude zatmělá část Měsíce opět zmenšovat, částečné zatmění skončí krátce před 23. hodinou a kolem půlnoci už bude na nebi zářit běžný úplněk. Vlevo od Měsíce bude tomuto svátečnímu úkazu sekundovat jasná planeta Jupiter. A co nejbližší úplné zatmění Měsíce? To bude z České republiky pozorovatelné až 7. září 2025.

Úkaz lze pozorovat pouhým okem i dalekohledem, kdy v maximální fázi uvidíme ztemnělý spodní okraj Měsíce. Níže si můžete přečíst časový průběh zatmění v ještě platném letním čase. (Platnost středoevropského letního času končí v neděli 29. 10. ve 3 hodiny ráno).

vstup Měsíce do polostínu – 20 hod 02 min

začátek částečného zatmění – 21 hod 35 min

střed zatmění (max. fáze) – 22 hod 14 min

konec částečného zatmění – 22 hod 53 min

výstup Měsíce z polostínu – 00 hod 26 min

Majitelé větších binokulárů a menších dalekohledů mohou také za dobrého počasí a malého světelného znečištění zahlédnout jasné komety 103P/Hartley 2 a 2P/Encke. Ta se však pomalu ztrácí v ranním svítání. Kometa 103P je viditelná ve druhé polovině noci a přesouvá se pozvolna z Blíženců do Raka.

Na pozorování částečného zatmění Měsíce můžete také navštívit některou z hvězdáren s programem pro veřejnost.

(mac, Astronomický ústav AV ČR)

FOTO – Facebook/Astronomický ústav AV ČR, udalosti.astro.cz, czsky.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy