Home Pel mel Volný čas V USA roste popularita wushu

V USA roste popularita wushu

Claire Chevalierová předvádí bojové umění na každoročním festivalu asijsko-amerického dědictví v Planu ve Fort Worthu v Texasu, 6. května 2023. FOTO - Xinhua/Tian Dan

»Jdi do toho naplno! Jdi do toho naplno!« volá Wang Tao, mistr trenér a majitel školy kung-fu v texaském městě Plano, na skupinu žáků, kteří kopou, bijí, vyrážejí přímo proti pevné zdi.

Studium wushu (bojových umění) se ve Spojených státech stalo rostoucím odvětvím, které zahrnuje především menší provozovatele poskytující služby místním obyvatelům, jako je Wangovo studio v metropolitní oblasti Dallas-Fort Worth.

»Nedivte se, když zjistíte, že jste ve Spojených státech obklopeni různorodými studii bojových umění. Všude, kam přijdete, uvidíte buď institut kung-fu, nebo centrum wushu,« řekl Allen Riley z Wylie v Texasu.

Podle Bookee, platformy pro podnikatele v oblasti fitness, je ve Spojených státech více než 3,9 milionu cvičenců wushu a 15 900 škol wushu jim pomáhá se v tomto umění zdokonalovat.

»Bojová umění se šíří jako blesk po celém západě, a to nejen kvůli zábavě, ale také kvůli udržování kondice a zdravému životnímu stylu,« říká Krist Caldwell, právník praktikující wushu více než 20 let.

Když jsme ji požádali, aby popsala wushu, podělila se s námi o své myšlenky Claire Chevalierová z Plana. »Například o kráse tai-či řekla bych, že je velmi elegantní. Je to trochu jako tanec, ale má to ještě něco navíc. Je to trochu jako drama nebo něco navíc, jako  má kung fu vášeň pro dovednosti,« řekla.

Chevalierová se kung-fu věnuje sedm let a v roce 2019 odcestovala do Číny. »Dá se říct, že nepracujete jen na svalech, ale také na šlachách, což je pro tai-či velmi specifické. Při cvičení cítíte, že pracujete i na svých vnitřních orgánech. Takže to má spoustu plusů,« dodala.

Z různých výzkumů vyplývá, že popularita wushu ve Spojených státech v posledních letech neustále roste. Podle portálu Statista se mezi lety 2010 a 2021 celkový počet lidí, kteří tento sport provozují, zvýšil o téměř 23 procent a dosáhl přibližně 6,2 milionu. Nejnovější údaje společnosti IBISWorld odhadují, že příjmy jednotlivých studoven wushu ve Spojených státech dosáhnou v roce 2023 výše 16,8 miliardy amerických dolarů.

Statistiky ukazují, že popularita wushu ve Spojených státech v posledním desetiletí roste. FOTO – Xinhua/Tian Dan

»Bojová umění se ve Spojených státech pěstují již po několik generací,« řekl Riley.

Díky cvičení wushu se američtí cvičenci také seznámili s čínskou historií a kulturou.

»V čínském kung-fu se mistrovi říká »šifu«. A jak jsem pochopil, pochází to ze dvou slov: Jedno je mistr nebo učitel, druhé je otec. Takže to ukazuje, že [v] bojových uměních máte zvláštní vztah ke svému učiteli, ale také si myslím, že v čínské kultuře se zdůrazňuje důležitost rodiny a kolektivu. Takže to je jedna z velmi specifických věcí, které jsem se o kultuře naučila z bojových umění,« řekl Krist.

»Trénink wushu byl určitě dobrým úvodem do čínské kultury. Podnítil můj zájem o čínské zvyky, jazyk, kuchyni a cestování,« řekla Angela Saucedo Warrenová, 37letá matka dvou dětí z Fort Worthu. »Wushu je mocné, akrobatické a krásné.«

»Myslím, že ve Spojených státech je velký prostor pro trh s bojovými uměními a že jsme teprve na vrcholu ledovce. Pod ním se však nachází velmi velký ledovec a bude se dále rozšiřovat,« řekl Caldwell.

Očekává se, že 16. mistrovství světa ve wushu (WWC), které začíná ve dnes ve Fort Worthu, přivede do Spojených států nejlepší světové sportovce wushu a vytvoří platformu pro prezentaci čínského kulturního odkazu světu.

Spojené státy budou hostit tento turnaj již podruhé poté, co se v roce 1995 konal třetí ročník WWC v Baltimoru ve státě Maryland.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here