FOTO - síť X

Sexuální pracovnice v Amsterdamu protestovaly proti plánovanému přemístění proslulé čtvrti červených luceren do »erotického centra« mimo město, což je považováno za součást boje o duši města.

Desítky lidí, z nichž mnozí měli na sobě masky, aby zakryli svou identitu, pochodovaly ulicemi směrem k radnici a jeden z nich nesl transparent s nápisem: »Pokud za to nemohou sexuální pracovnice, proč jsme potrestáni?«

Starostka města Femke Halsemaová chce čtvrť červených luceren vymýtit a přesunout ji mimo město do speciálně vybudovaného erotického centra, aby se Amsterdam zbavil image »města hříchu« a zároveň snížil počet turistů a míru drobné kriminality v této oblasti.

Postavila se proti místním obyvatelům, kteří si nové centrum nepřejí na svém prahu, a také proti sexuálním pracovnicím, které mají pocit, že se z nich dělají obětní beránci kvůli kriminálníkům a davům obklopujícím jejich neonově osvětlené stánky.

Městská rada vyčlenila tři možné lokality pro erotické centrum, které by mělo mít 100 pokojů pro sexuální pracovnice. Jedna ze sexuálních pracovnic, která se představila jako Lucie, tento nápad odmítla jako »jeden velký gentrifikační projekt«.

Více než 20 000 lidí podepsalo petici proti přemístění stánků, která místo toho požaduje lepší kontrolu davu v oblasti a větší policejní dohled, zejména v noci.

Mariska Majoor, bývalá sexuální pracovnice, která se nyní zasazuje o jejich práva, uvedla, že protesty proti přesunu čtvrti trvají již 16 let a radnice stále posouvá hranice. »Úřady měly plán na redukci části nevěstinců již v roce 2007,« řekla. »Tehdy to bylo kvůli boji proti obchodování s lidmi a zneužívání a nyní je to o boji proti masové turistice.«

Přesunutí čtvrti červených luceren je nejnovější snahou Amsterdamu změnit svou image hlavního města večírků. Zahájil také kampaň »Stay away«, která má odradit od rozluček se svobodou a opilých turistů, což vyvolalo rozruch v Británii poté, co rada uvedla, že se začne zaměřovat na britské muže ve věku 18 až 35 let.

Demonstrace přilákala i mimoměstské obyvatele, kteří by se mohli ocitnout v sousedství nového erotického centra. Cynthia Cournuejouls, která žije na jih od města, řekla: »Nechceme v našem sousedství největší nevěstinec v Evropě. Prostě to nechceme. Chceme, aby to zůstalo tady.«

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here