Home Pel mel Věda a příroda Kanadskou potápěčku přišla obejmout zvědavá chobotnice

Kanadskou potápěčku přišla obejmout zvědavá chobotnice

FOTO – Facebook/Andrea Humphreys

Potápění v chladných vodách Pacifiku může být dost děsivé pro ty, kdo na něj nejsou zvyklí. Končetiny bez správného vybavení rychle ztrácejí cit a na rozdíl od jiskřivé modré v tropech má voda pochmurný, nazelenalý odstín. Ale i tady na potápěče čekají netušené zážitky, jak může potvrdit kanadská potápěčka, kterou u východního pobřeží ostrova Vancouver přišla obejmout velká chobotnice.

Středoškolská učitelka Andrea Humphreysová chtěla skupině přátel ukázat, jaká se pod mořskou hladinou v této oblasti ukrývá nedoceněná krása.

»Lidé říkají, že je to tady pochmurné. Ale když máte světlo, uvidíte každou barvu duhy. Je to neuvěřitelné. Mám za sebou víc než 675 ponorů a myslím, že tohle je jedno z nejlepších míst na potápění na světě,« řekla.

Ovšem její skupinka se nechtěla jen kochat krásou podmořského života. Pátrala po jednom záhadami opředeném místním tvorovi – chobotnici velké.

Andrea Humphreysová některou z nich občas zahlédne, jak se schovává ve svém doupěti, ale tentokrát se ihned po ponoření dočkala skupinka vzácného pohledu na chobotnici ve volné vodě.

Rychle se přiblížila k jedné z potápěček a zkoumala chapadly její masku a regulátor kyslíku. Humphreysová začala jejich setkání fotit, než chobotnice obrátila pozornost k ní. Její kamera zachytila okamžik, kdy ji chobotnice na několik desítek vteřin objala.

»Chapadly klouzala po mé kameře, po rtech, a pak mě objala. Měla jsem její obří chapadla na obličeji a potápěčské masce. Pokaždé, když jsem od ní ustoupila, se ke mně znovu přiblížila. Bylo to úžasné a inspirující,« popsala zážitek.

Dalších 40 minut zůstala chobotnice poblíž, zkoumala její potápěčské vybavení a obzvlášť ji zajímala kamera. »Pořád mi měnila nastavení světel na kameře a hrála si s ní,« dodala. Po celou dobu setkání měla chobotnice temně rudou barvu, nezměnila ji do šedého odstínu, který u těchto hlavonožců signalizuje strach nebo agresi.

O chobotnicích je dávno známo, že patří mezi nejchytřejší z bezobratlých živočichů. Jsou mistry převleků a dokážou napodobit nejen barvu, ale i texturu prostředí a mořského života kolem nich.

Jejich život ale také provází tragický cyklus. Chobotnice velká se dožívá až pěti let, což je déle než ostatní druhy. Ale samice se tak intenzivně starají o svá vajíčka, až je to stojí život.

Matka pečuje o statisíce nakladených vajíček cca pět až osm měsíců (záleží na teplotě vody), než se vylíhlou. Jemně přes ně žene proud vody, aby se na nich neuchytily řasy, chapadly je čistí také od parazitů a do péče se ponoří natolik, že se přestane krmit. Přežívá z vlastních tukových zásob, dokud neuhyne hlady.

(mac, čtk)

FOTO – Facebook/Andrea Humphreys

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here