Home Pel mel Věda a příroda Podívejte se, jak vzácní drobečci rostou. Již mají vidět zoubky

Podívejte se, jak vzácní drobečci rostou. Již mají vidět zoubky

Více než tříměsíční mládě aligátora čínského v Zoo Jihlava. FOTO – Zoo Jihlava/Daniela Oberreiterová

V Zoo Jihlava se před více než třemi měsíci vylíhla čtyři zdravá mláďata kriticky ohrožených aligátorů čínských. Rozmnožit tento druh není vůbec jednoduché a jihlavská zoo s jejich chovem začala v roce 2017. Jak maličcí aligátoři úspěšně rostou a přibírají na váze se můžete přesvědčit níže ve videu. Zoo Jihlava je jednou ze dvou zoologických zahrad v České republice, které aligátory čínské chová.

Čtyři malí aligátoři čínští (Alligator sinensis) se vylíhli v jihlavské zoo ráno 25. července z celkem 13 vajec a zhruba po týdnu začala přijímat potravu, čímž překonali první kritickou fázi svého života.

»Dnes již můžeme říci, že je to velký úspěch pro naši zoo, protože aligároři rostou jako z vody. Z původních asi 30 gramů dnes mají přes 100 gramů a největší z nich dokonce 120 gramů. Všechna mláďata vyrostla od narození zhruba o 10 centimetrů,« řekl ředitel jihlavské zoo Jan Vašák.

Chovatelky je pravidelně dvakrát měsíčně váží a měří. Díky specifickým znakům, které mají na hlavě je od sebe chovatelky dokáží rozeznat. Každý aligátor má vlastní arch s fotografií, kam se zapisují veškeré poznámky a údaje.

Aligátoři čínští jsou sladkovodním druhem, který pochází z výhodní Číny z povodí řeky Jang-c’-tiang. Původně obývali rozsáhlá území, dnes jich ve volné přírodě žije zhruba posledních 200 jedinců.

Aligátor čínský je jeden z nejvzácnějších zástupců řádu krokodýli, kam kromě krokodýlů patří právě aligátoři, kajmani a gaviálové. Aligátoři čínští jsou spolu se známějšími a většími aligátory severoamerickými jedněmi ze dvou žijících druhů aligátorů.

Celkově se jedná o menší druh, který dorůstá do průměrné délky 150 centimetrů, největší jedinci můžou mít něco málo ke dvěma metrům. Jejich váha dosahuje 40 kilogramů.

Zajímavostí je, že právě aligátor čínský má obrněné i břicho, což je v řádu krokodýli poměrně nezvyklé.

(mac)

FOTO – Zoo Jihlava/Daniela Oberreiterová

VIDEO – Zoo Jihlava/Simona Kubičková

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here