Home Pel mel Zajímavosti Podle slovenského vinaře je Čína ideálním trhem pro evropský vinařský průmysl

Podle slovenského vinaře je Čína ideálním trhem pro evropský vinařský průmysl

Lahve mladého vína Beaujolais Nouveau v obchodě s alkoholem v Paříži, Francie, 17. listopadu 2022. FOTO - Xinhua/Gao Jing

Evropské vinné sklepy se plní, zatímco v Číně poptávka po tomto produktu neustále roste, řekl nedávno v rozhovoru pro agenturu Xinhua slovenský vinař Eduard Šebo.

Nedávný pokles poptávky v celé Evropě podle něj stále tlačí ceny dolů a hrozí zničením vinařského průmyslu.

V důsledku toho dochází k rušení vinic a místní vinaři jsou nuceni víno destilovat na jiné produkty, jako je alkohol pro dezinfekci, nebo hledat nové trhy, dodal.

Přitom spotřeba a objem výroby vína v Číně rostou, uvedl Šebo po návštěvě nedávné soutěže vín ze střední a východní Evropy a Číny, která se konala v rámci festivalu vinařské kultury Čína-střední a východní Evropa 2023 ve městě Cchang-čou v severočínské provincii Che-pej.

Tři komise hodnotily přibližně 320 vín vyrobených 20 vinaři ze 16 zemí a přibližně polovina vzorků byla čínská. Šebovo vinařství si odvezlo zlatou medaili za odrůdu Muscat Blanc variace Petits Grain.

Lidé během 105. čínského veletrhu potravin a nápojů v národním kongresovém a výstavním centru v severočínském Tchien-ťinu 20. října 2021 prohlížejí expozici italských vín. FOTO – Xinhua/Sun Fanyue

S odkazem na rychlý růst spotřeby vína v Číně za posledních 15 let (z 0,02 litru na obyvatele na 2,2 litru na obyvatele) Šebo uvedl, že vkládá velké naděje do evropských výrobců vína, kteří se potýkají s problémy.

Soutěže vín mají v Evropě silnou tradici a Šebo před několika lety přišel s nápadem porovnávat evropská vína se stále se rozvíjejícími odrůdami vyráběnými v Číně v naději, že tyto produkty podpoří mezi čínskými zákazníky. První dvě soutěže inicioval společně se svými čínskými partnery a zúčastnil se i letošního třetího ročníku.

Během svého pobytu v Číně tentokrát Šebo navštívil významné vinařství ve východočínské provincii Šan-tung. Šebo, který je zároveň prezidentem investiční skupiny United Industries, byl hluboce ohromen velikostí a úrovní technologií, které jsou zde uplatňované.

Třiasedmdesátiletého podnikatele překvapila zejména »25patrová budova pro výzkum a vývoj, deset přístrojů na stáčení vína a autonomní vozíky svištící po areálu«.

Na snímku pořízeném 9. března 2023 je zachycen nákladní vlak směřující do čínského I-wu ve španělském Madridu. FOTO – Xinhua/Meng Dingbo

Jeho společnost, která si je jistá potenciálem čínského trhu s vínem, založila také společný podnik, vinařství Čung-ťie Nitra v Cchang-čou.

Šebo také plánuje přiblížit veřejnosti soutěže vín. »Zahájili jsme jednání se dvěma velkými provinciemi a jejich správami, abychom (do soutěže) přilákali více čínských podnikatelů a výrobců,« řekl.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here