Ptačí park Kosteliska přitahuje stále více ptáků a živočichů. Dokonce i vzácnou užovku stromovou

Přírodovědci našli v ptačím parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku vzácnou užovku stromovou. V Česku žije jen na několika místech a lokalita na Kosteliskách byla dosud pro odborníky neznámou, informovali o tom dnes v tiskové zprávě odborníci z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické (ČSO), která park vytváří.

Ptačí park vzniká postupně v nivě říčky Kyjovky od roku 2020, kdy tu ornitologové zakoupili první pozemky. »Za největší letošní úspěch považujeme vyhnízdění velmi skrytě žijícího chřástala malého, jehož hnízdní populace se v Česku odhaduje na 20 až 40 párů, a sýkořice vousaté, které u nás hnízdí jen 90 až 180 párů,« uvedl Gašpar Čamlík, jednatel Jihomoravské pobočky ČSO. Ornitologové podle něj zaznamenali i úspěšné hnízdění hus velkých. Zahnízdily také čejky chocholaté, které patří v Evropě k druhům, jež ze zemědělské krajiny ubývají kvůli intenzivnímu hospodaření.

V ptačím parku ornitologové pozorovali 191 ptačích druhů. Například i orlíka krátkoprstého, který v parku se zdržoval dva měsíce. »Poprvé byl pozorován 27. května. Na území České republiky přitom zalétá jen vzácně a pouze výjimečně se zdrží delší dobu na jednom místě. Orlík je potravní specialista, který se živí především hady a dalšími plazy. Dále obojživelníky a v menší míře také ptáky, savci a hmyzem. Právě hojný výskyt užovek obojkových a žab díky pestré mozaice mokřadů je hlavní důvod, proč vzácný dravec několik týdnů pobýval na Kosteliskách,« vysvětlil Čamlík.

»Z bahňáků na Kosteliskách zahnízdil i vzácný vodouš rudonohý a pisila čáponohá, ale mláďata se jim vyvést nepodařilo. Je ale potěšitelné, že za potravou sem zaletovaly pisily z širokého okolí, a to včetně mláďat. Nejvíce jsme pozorovali 17 jedinců. Z dalších vzácných bahňáků jsme pozorovali také tenkozobce opačné, břehouše černoocasého nebo bekasiny otavní« Ondřej Ryška z Jihomoravské pobočky ČSO.

Kromě orlíka krátkoprstého ornitologové při červencovém monitoringu dravců zaznamenali ještě dalších deset druhů. »Nejsilněji jsou na Kosteliskách zastoupeni moták pochop a káně lesní s minimálně sedmi páry. Včelojed lesní tu má čtyři teritoria. Luňák červený a poštolka obecná po dvou teritoriích a ostříž lesní jedno až dvě teritoria. Pozorovali jsme také jeden pár jestřába lesního a krahujce obecného, vyskytovali se také luňák hnědý a orel mořský,« dodal Čamlík.

Z vzácných kachen se na Kosteliskách v průběhu celé hnízdní sezóny zdržovali čírky obecné, čírky modré či lžičáci pestří. Je možné, že v parku rovněž zahnízdili.

V lokalitě se však daří i jiným živočichům. »Od května se na Kosteliskách podařilo na dvou místech odchytit tři exempláře užovky stromové, která je nejvzácnějším hadem v Česku. Vyskytuje se pouze ostrůvkovitě na několika místech republiky. Lokalita na Kosteliskách byla dosud pro odborníky neznámou. Užovky budeme nadále monitorovat, abychom o této populaci, která prozatím unikala pozornosti, zjistili více,« ujistil Ryška.

Z vzácných obojživelníků se na Kosteliskách vyskytuje například i skokan ostronosý, jehož samci mají v období rozmnožování atraktivní světle modrou barvu. Přírodovědci také potvrdili další místa výskytu vzácného druhu měkkýše vrkoče bažinného.

V ptačím parku Kosteliska se od poloviny března pasou čtyři krávy uherského stepního skotu, které už stačily výrazně potlačit invazní a rychle se šířící zlatobýl a spásáním zároveň vytvářejí skvělé podmínky pro ptáky, kteří sem létají za potravou. Začátkem července dvě z krav porodily mláďata. Stádo uherského stepního skotu se tak rozrostlo na šest kusů.

Ptačí park leží v nivě říčky Kyjovky v blízkosti ornitologicky atraktivních Mutěnických rybníků. Má přes 20 hektarů, část má Česká společnost ornitologická zakoupenou či má k pozemkům zajištěn smluvní vztah. V budoucnu by se mohl rozšířit o další desítky hektarů.

(mac, čtk)

FOTO – birdlife.cz/Ondřej Ryška a Jan Studecký, wikipediaú (CC BY-SA 3.0 DE)/Frank Liebig, wikipedia/(CC BY-SA 3.0)/GNU FDL/J.M.Garg a Alnus, wikipedia/(CC BY-SA 3.0)/Charles J. Sharp

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy