Home Prezidentské volby Fronty a účast i 30 procent po dvou hodinách, zájem voličů je...

Fronty a účast i 30 procent po dvou hodinách, zájem voličů je vysoký

ILUSTRAČNÍ FOTO - iportaL24.cz/Petr Kojzar

První den prezidentských voleb provází velký zájem voličů. V mnoha okrscích asi dvě hodiny po otevření volebních místností hlasovala pětina voličů, na některých místech byla účast i kolem 30 procent.

Volební účast v hlavním městě se pohybovala většinou do 20 procent. Zatím nejvyšší hlásí Praha 8 s průběžnými 30 procenty, za ní následuje Praha 3, kde byla účast 22 procent voličů.

V Brně do 16.30 odevzdalo hlasovací lístek podle mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka 24,48 procenta oprávněných voličů. Před pěti lety v prezidentských volbách do stejného času odvolilo 19,62 procenta voličů.

V Plzeňském kraji se volební účast pohybuje přes 20 procent, řekl Jan Nový z krajského úřadu. »Vypadá to, že účast je hojná, asi největší z voleb za poslední roky. Zdá se, že lidé vzali volby opravdu vážně a váží si toho, že mohou volit svého prezidenta,« řekl Nový.

Poměrně vysoká je volební účast také v Ústeckém kraji. V 16.00 činila 20,3 procenta, řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.

Zmatek kolem voličských průkazů

V Jihlavě uváděli členové volebních komisí okolo 16.00 nejčastěji víc než pětinovou volební účast, v jednom okrsku odevzdalo hlas 25 procent voličů. Hodně lidí přicházelo už po otevření volebních místností. Krajský úřad na Vysočině zatím řešil jen záležitosti okolo voličských průkazů, některé úřady daly lidem omylem jeden průkaz na obě kola prezidentské volby. Na každé kolo ale musí být průkaz zvlášť. Lidé s těmito průkazy mohli volit s tím, že si musí vyzvednout další průkaz pro druhé kolo. Podle Ivany Schimmerové z krajského úřadu to byly jednotlivé případy.

Někteří lidé v Jihomoravském kraji však voličské průkazy nedostali vůbec, jiní s velkou časovou prodlevou a někteří až po urgencích. Mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová řekla, že za dva dny volala desítka lidí. Jeden z mužů zjistil, že jeho voličský průkaz leží na poště od 3. ledna, ale výzvu nedostal. Po voličském průkazu se shánějí i lidé v části Brno-sever nebo v Hodoníně. Česká pošta podle mluvčího Matyáše Vitíka eviduje po celé ČR 16 reklamací v souvislosti s voličskými průkazy a řeší je přednostně. Pokud někomu průkaz nepřišel, radí lidem, aby se obrátili na příslušnou radnici a na poštu.

V Koněšíně na Třebíčsku, kde je 400 voličů, se účast u prezidentské volby pohybuje okolo 30 procent. Ve Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku, která je se 16 obyvateli nejmenší samostatnou obcí v kraji a zřejmě i v ČR, zatím odevzdalo svůj hlas osm voličů, tedy polovina.

V Pardubickém kraji účast za první dvě hodny nepřesáhla v oslovených volebních místnostech 30 procent. Na této hodnotě byla na gymnáziu v České Třebové. V Hošťalovicích na Chrudimsku odvolilo asi 23 procent voličů, v Mateřské škole Duha v pardubických Popkovicích 22 procent.

Také na jihu Čech je zatím zájem o volby vysoký, po dvou hodinách od otevření místností se dostala na řadě míst nad 20 procent. Například v českokrumlovské základní škole už evidovali téměř 30 procent voličů, kteří odevzdali svůj hlas.

V krajském městě Zlíně byla k 15.45 volební účast přes 18 procent. V Kroměříži odevzdalo k 16.00 hlas asi 13 procent voličů, v Uherském Hradišti 20,9 procenta.

Fronty před volebními místnostmi

S poměrně velkým zájmem voličů se setkávají rovněž v Olomouckém kraji. Podle oslovených zástupců volebních komisí se tvořily fronty na mnoha místech ještě před otevřením místností, lidé chodí volit nového prezidenta napříč generacemi. »Volební účast je nyní na 25 procentech, voliči přišli ihned po otevření volební místnosti. Zájem je velký, tvořila se i fronta a lidé chodí stále. Zatím tady nebyla prodleva delší než deset minut,« řekla členka volební komise na ZŠ Hranická v Přerově.

I v některých okrscích v Libereckém kraji se tvořily fronty. Zhruba 30procentní byla účast v libereckém okrsku 33 na ZŠ Švermova a ještě vyšší v jizerskohorském Bedřichově. Tam je to ale dáno i tím, že volí také rekreanti.

Ve středních Čechách účast k dnešním 16.00 přesáhla většinou 20 procent. V největším středočeském městě Kladně se přiblížila 21 procentům, v případě referenda o zákazu hazardu ve městě je mírně přes tři procenta. V Mladé Boleslavi za první dvě hodiny přišlo k volbám zhruba 22 procent lidí. Po 16.30 byla v oslovených okrscích v Karlových Varech volební účast zhruba 23 procent, v lázeňském centru, kde volí i lázeňští hosté, přišlo zatím okolo 31 procent.

(jb, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here