Home Zahraničí Biden je příliš starý na to, aby byl znovu zvolen, myslí si...

Biden je příliš starý na to, aby byl znovu zvolen, myslí si američtí voliči

FOTO - pixabay

Drtivá většina amerických voličů považuje amerického prezidenta Joea Bidena za »příliš starého« na to, aby byl znovu zvolen na druhé funkční období. Svědčí o tom údaje průzkumu veřejného mínění, který provedl deník The Wall Street Journal.

Podle průzkumu se 73 % respondentů domnívá, že Biden je »příliš starý« na to, aby usiloval o druhé funkční období. Pouze 36 % dotázaných se domnívá, že prezident je »duševně způsobilý« pro znovuzvolení. Bývalého amerického vůdce Donalda Trumpa, který je jen o tři roky mladší než Biden a rovněž se uchází o znovuzvolení, považuje za příliš starého na druhé funkční období 47 % dotázaných.

Průzkum zjistil, že pouze 42 % voličů má příznivý názor na Bidenovo působení ve funkci prezidenta. Se stavem ekonomiky je nespokojeno 59 % dotázaných, 63 % respondentů znepokojuje rostoucí inflace a stejný počet má obavy o bezpečnost na hranicích země. Více než polovina respondentů je nespokojena s Bidenovou zahraniční politikou: 57 % kritizuje kroky jeho administrativy ve vztazích s Čínou a 52 % nesouhlasí s jeho politikou ohledně ukrajinské krize. Podle průzkumníka Michaela Bochiana »voliči chtějí změnu a žádný z hlavních uchazečů o prezidentský úřad jim ji nenabízí«. Průzkum byl proveden ve dnech 24. – 30. srpna mezi 1,5 tisíci účastníky. Chybovost činila 2,5 p.b.

Již dříve průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění AP-NORC ukázal, že Američané jsou stále více nakloněni tomu, aby v zemi vládla mladší generace. Zavedení věkových limitů pro kandidáty do Senátu a Sněmovny reprezentantů USA podpořilo 68 % dotázaných, zatímco 66 % podpořilo věkové limity pro prezidentské kandidáty.

Bidenovi oslavil 80 let v listopadu 2022. Často se dostává do nepříjemných situací a ve svých veřejných projevech se dopouští různých chyb. Republikáni toho využívají v rámci stranického boje a zpochybňují duševní a fyzickou schopnost hlavy státu nadále vést Spojené státy. V dubnu Biden oznámil, že se bude ucházet o další funkční období v prezidentských volbách v USA v roce 2024. V případě znovuzvolení zahájí své druhé funkční období ve věku 82 let.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here