Preciadův dar Slavii! Další červená karta a Sparta opouští vedení

AKTUALIZOVÁNO

To snad ani není možné! To si říkají sparťanští fanoušci. Čtrnáct kol v řadě vydrželi jejich miláčci na prvním místě tabulky FORTUNA:LIGY, nyní – tři duely před koncem základní části – ztrácejí na vedoucí Slavii jeden bod. Ve 27. dějství Letenští doma jen remizovali 1:1 s Mladou Boleslaví, která je v sezoně okradla hned o pět bodů. Na podzim Středočeši doma zvítězili 3:1.

A dnes? Sparta navázala na nepříliš povedené výkony, které následovaly od domácí remízy v derby se Slavií. Hosté je trápili běhavým fotbalem, sebevědomím i účinnou taktikou, kterou jim naordinoval exsparťanský kouč David Holoubek.

Navíc si domácí dali až komický vlastní gól, když se po rohovém kopu z 20. minuty snesl míč k Vitíkovi, ten si jej srazil směrem k vlastní brance a neštěstí dokonal další domácí fotbalista Kaan Kairinen, který si při bránění Matějovského dal vlastní branku.

Domácím se nadále nedařilo, přesto udeřili po odražené standardní situaci, kdy Kuchta poslal přesný oblouček do vápna, tam hlavičkoval kapitán Krejčí do břevna a na Veljka Birmančeviče již zívala prázdná branka. Běžela 44. minuta a vyprodaný stadion věřil, že už bude jen lépe.

A také bylo. Po změně stran domácí zcela převzali iniciativu a vytvářeli si i nebezpečné situace před gólmanem Mikulcem. Jenže přišla 59. minuta, kdy pravý wingbek Preciado zamířil neohroženě do vápna Mladé Boleslavi. Potud vše v pořádku. V souboji se Sakalou odpadl a dožadoval se penalty. Ještě na zemi udeřil loktem zambijského záložníka do stehna a hlavní sudí Rouček ho vyloučil. Bylo to přesně jako v derby se Slavií, kdy takto Preciado oslabil svůj tým oplácením na úkor Bořila.

Nepoučitelný? Možná. Potrestaný s dalším výhledem? Zcela jistě. Za vyloučení v derby dostal Preciado trest na tři zápasy a v tom prvním ligovém, kdy mohl nastoupit, si vykoledoval podobnou červenou kartu. Zbytečnou – a hlavně s ohledem na vývoj v druhém poločase nesmyslnou, kterou zasadil ránu do vazu vlastnímu týmu.

Není však sám. Sparta – až do včerejška ligový lídr – inkasovala v dosavadní sezoně devět červených karet, což dělá průměr jedno vyloučení na tři duely! Celkově si jich připsala v soutěžních duelech tohoto ročníku hned jedenáct. Dá se s tím vyhrát titul? Asi jen stěží.

»Červená byla nepřijatelná a oslabila nás. Určitě to budeme interně řešit. Více mi ale vadí, jak jsme sehráli první poločas. Nebyl v intencích toho, jak chceme hrát. I díky tomu jsme si nezasloužili vyhrát,« zlobil se kouč Sparty Brian Priske. »Musíme se z toho poučit a být v dalším zápase lepší,« připojil levý wingbek Letenských Matěj Ryneš.

Dnes přitom v oslabení o jednoho hráče odehráli domácí nejpovedenější pasáže. Boleslav přimáčkli, jako by poměr hráčů na hřišti byl přesně opačný. Střídající Olatunji z malého vápna hlavičkoval mimo, Kuchta v nadějné pozici přestřelil branku a Kairinen dokonce trefil tyč.

Když na podzim Sparta prohrála ve městě automobilů, přepustila první příčku červenobílým. Pak se na ni hned vrátila a vydržela ji zahřívat čtrnáct kol. Nyní to ale vypadá na fatální ztrátu…

Naopak Mladá Boleslav si udržela pátou příčku a na šesté Slovácko má náskok jednoho bodu, na sedmý Liberec pak dvou. Právě první šestka si to rozdá ve Skupině o titul, a tím i o evropské poháry. Na čtvrtém místě si dnes polepšil ostravský Baník, který vyhrál v Jablonci 3:2.

»Sparta nás zmáčkla ve druhém poločase kvalitou, nebyli jsme schopní udržet míče a přesto jsem věřil, že se nám povede brejk, který by utkání rozhodl pro nás, ale s jedním bodem jsme spokojení. Chtěli jsme hrát aktivně, ale Sparta má takovou kvalitu, že nás zatlačila do bloku. Boleslavský tým ukázal, že má oprávněné ambice a odvedl kvalitní hru,« uvedl mladoboleslavský kouč David Holoubek pro klubové stránky.

Elitní šestka se zřejmě definitivně ztratila v mlze pro Teplice, jež dnes doma podlehly 0:1 Hradci Králové. Klíčový byl gól Daniela Vašulína v šesté minutě, kdy útočník »Votroků« využil dlouhého váhání gólmana Tomáše Grigara při rozehrávce, sebral mu míč a zakončoval do prázdní branky. »Je to moje chyba, vymýšlím pitomosti,« litoval zkušený gólman po zápase.

Ve zbývajícím dnešním duelu remizovaly Pardubice s Českými Budějovicemi 1:1. Hosté sice získali cenný bod, přesto stále zůstávají poslední v tabulce. Tým na šestnáctém místě přímo sestupuje z FORTUNA:LIGY, čtrnáctý a patnáctý celek čeká baráž.

* * *

Sparta Praha – FK Mladá Boleslav 1:1 (1:1)

Branky: 44. Birmančevič – 20. vlastní Kairinen. Rozhodčí: Rouček – Kříž, Leška – Volek (video). ŽK: Vitík, Priske (trenér) – Matějovský, Kušej, Mikulec, Pulkrab. ČK: 59. Preciado (Sparta). Diváci: 17 009.

Sparta: Vindahl – Vitík, Sörensen (76. Wiesner), Krejčí – Preciado, Kairinen, Solbakken (46. Panák), Zelený (46. Ryneš) – Birmančevič (76. Olatunji), Haraslín (65. Sadílek) – Kuchta. Trenér: Priske.

M. Boleslav: Mikulec – Kadlec (90.+2 Kostka), Král, Suchý, Karafiát, Fulnek – Sakala, Matějovský (64. Mareček) – Kušej (64. Solomon), Hilál (64. Pulkrab), Ladra (88. Šimek). Trenér: Holoubek.

FK Pardubice – Dynamo České Budějovice 1:1 (1:0)

Branky: 5. Surzyn – 80. Ondrášek. Rozhodčí: Radina – Hurych, Dohnálek – Kocourek (video). ŽK: Krobot, Surzyn, Solil, Černý – Králik, Lazič, Tranziska, Alli. Diváci: 3131.

Pardubice: Kinský – Mareš, Kukučka, Ortiz, Surzyn – Solil (53. Vacek), Icha, Hlavatý – Patrák (67. Daněk) – Sychra (83. Tischler), Krobot (67. Černý). Trenér: Mikula.

Č. Budějovice: Šípoš – Sladký (46. Lazič), Poulolo, Králik, Madleňák (46. Trummer) – Skalák (46. Alli), Čermák, Hellebrand – Suchan – Šigut (78. Brandner), Ondrášek (84. Tranziska). Trenér: Lerch.

FK Teplice – FC Hradec Králové 0:1 (0:1)

Branka: 6. Vašulín. Rozhodčí: Pechanec – Dobrovolný, Pfeifer – Zelinka (video). ŽK: Chaloupek, Jásir, Mareček – Krejčí, Klíma, Kučera, Kodeš, Harazim, Pudhorocký. Diváci: 4629.

Teplice: Grigar – Kričfaluši, Chaloupek, Mičevič – Bílek (71. Radosta), Mareček, Jukl (82. Bednár), Labík (58. Švanda) – Trubač (58. Čerepkai) – Fila, Jásir. Trenér: Prášil.

Hradec: Zadražil – Klíma, Kodeš, Spáčil – Harazim, Kučera, Dancák, Krejčí (69. Horák) – Čmelík (59. Pudhorocký), Pilař (69. Juliš) – Vašulín (80. Hais). Trenér: Horejš.

FK Jablonec – Baník Ostrava 2:3 (1:2)

Branky: 45.+1 Hollý, 79. Černák – 11. Klíma, 24. Kpozo, 61. vlastní Tekijaški. Rozhodčí: Berka – Vlček, Slavíček – Adámková (video). ŽK: Kratochvíl, Hollý, F. Souček, Martinec – Boula, Kpozo. Diváci: 2518.

Jablonec: Hanuš – Černák (89. Štěpánek), F. Souček, Tekijaški, Polidar – Kratochvíl, Martinec – Kanakimana (46. Alégué), Hollý (89. Velich), Čanturišvili – Chramosta (69. Hübschman). Trenér: Látal.

Ostrava: Letáček – Blažek, Frydrych, Lischka – Buchta (60. Rusnák), Rigo, Boula (73. Pojezný), Kpozo – Ewerton (87. Šehič) – Tanko (87. Adediran), Klíma (73. Kubala). Trenér: Hapal.