Slovensko zdolalo nováčka, Američané také zvládli roli favorita

Mistrovství světa je tu! A slovenští hokejisté do něj v Helsinkách vstoupili výhrou nad Francií 4:2. Bronzoví medailisté z únorových olympijských her ztratili dvoubrankový náskok, ale plný bodový zisk jim zařídil v 39. minutě Samuel Takáč. Osm sekund před koncem zpečetil výsledek v power play do prázdné branky svým druhým gólem v utkání Pavol Regenda.

Francouzi jsou v elitní kategorii poprvé od roku 2019, kdy v Košicích sestoupili. Letos se vrátili spolu s Rakouskem jako náhrada za Rusko a Bělorusko, unisono vyloučené kvůli válce na Ukrajině.

»Měli jsme velmi dobrý začátek. První třetina patřila nám. Ale ve druhé soupeř zabral a vyrovnal. Udělali jsme nějaké chyby a nabídli jsme Francouzům hodně jasných šancí. Musíme hrát lépe po celý zápas. Ale výhru jsme si zasloužili. Celkově jsme spokojení,« řekl Regenda webu IIHF.

Výhry zámořských celků

Hokejisté Kanady zahájili obhajobu titulu na mistrovství světa v Helsinkách výhrou nad Německem 5:3. Dvěma góly k tomu přispěl útočník Pierre-Luc Dubois. Němcům nepomohly ani tři body za gól a dvě asistence obránce Moritze Seidera.

Také Američané vstoupili do mistrovství světa vítězstvím – nad Lotyšskem 4:1. Favorit rozhodl duel skupiny B v Tampere již v první třetině, ve které si vypracoval tříbrankový náskok. Gólem a asistencí se na jejich výhře podílel kapitán Seth Jones.

Domácí Finové porazili přesvědčivě Norsko 5:0. Úřadující olympijští vítězové se poprvé prosadili v 19. minutě díky gólu Harriho Pesonena, od druhé třetiny už pak začali naplno potvrzovat roli favorita. Tři body za branku a dvě asistence si připsal další útočník Toni Rajala, čisté konto vychytal díky 20 zákrokům Jussi Olkinuora.

Skupina A (Helsinky)

Francie – Slovensko 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Rech (Boudon), 33. Perret (Claireaux, Auvitu) – 11. Regenda (Grman, Miloš Roman), 22. Tatar (Slafkovský, Lantoši), 39. Takáč (Liška, Nemec), 60. Regenda (Slafkovský, Čerešňák). Rozhodčí: Heikkinen (Fin.), Rekucki (USA) – Beresford (Brit.), Seewald (Rak.). Vyloučení: 5:2. Využití: 0:1. Diváci: 3731.

Německo – Kanada 3:5 (0:2, 1:3, 2:0)

Branky a nahrávky: 28. Michaelis (Seider, Pföderl), 42. Plachta (Stützle, Seider), 53. Seider (Stützle, Pföderl) – 9. Sillinger (J. Anderson, Lowry), 18. Dubois, 32. Dubois (N. Roy, Batherson), 34. K. Johnson (Mercer, Chabot), 38. Gregor (Comtois, Sanheim). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Šír (ČR) – Davis (USA), Špůr (ČR). Vyloučení: 3:4. Využití: 2:2. Diváci: 4632.

Skupina B (Tampere):

USA – Lotyšsko 4:1 (3:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Barber (Bellows, Peeke), 11. S. Jones (Schmidt, Galchenyuk), 12. Bordeleau (S. Jones), 21. Lafferty (Megna) – 42. Džerinš (Rihards Bukarts, Čukste). Rozhodčí: Vikman (Fin.), Rohatsch – Merten (oba Něm.), Synek (SR). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7938.

Finsko – Norsko 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 19. Pesonen (Armia, Filppula), 32. Rajala, 37. Björninen (Anttila, Pokka), 42. Armia (Vatanen, Rajala), 58. J. Sallinen (Friman, Rajala). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Lawrence – Chaput (oba Kan.), Constantineau (Fr.). Vyloučení: 1:3, navíc Mäenalanen 5 min. a do konce utkání, Lammikko 5 min. – Brekke Henriksen 5 min. a do konce utkání, Kasastul 5 min. Využití: 1:0. Diváci: 11 413.