Sparta vynulovala Pardubice a sesadila je z první příčky. Do čela jdou Vítkovice

Hokejisté Sparty vyhráli v dohrávce 32. kola extraligy na ledě Pardubic 3:0 a sesadili Dynamo z prvního místa v tabulce. Sami se naopak posunuli na čtvrté místo. Pražané na východě Čech uspěli i podruhé v sezoně, šestým čistým kontem se na tom podílel Jakub Kovář. Gól a asistenci si připsal Vladimír Sobotka.

Na střídačku Dynama se po návratu z juniorského mistrovství světa vrátil trenér Radim Rulík. Jeho tým rozehrál už ve 2. minutě přesilovku, ale největší šanci měli hosté, když v oslabení ujel Konečný. Brankář Will si ale s jeho zakončením poradil.

Domácí hráči si pak vytvořili velký tlak, ale ani Kovář neinkasoval. Po střele Zohorny se puk odrazil od brankáře Sparty těsně mimo branku. V závěru úvodní třetiny pak mohli skórovat Adam Musil či Vondráček

Na začátku druhé třetiny Dynamo opět nevyužilo přesilovku, hned vzápětí přišel trest. Ve 24. minutě získal Sobotka puk u mantinelu, najel až před Willa a úspěšně zakončil. Zanedlouho jeli hosté v situaci tři na jednoho, ale další gól nepřidali.

Pražané měli v tomto úseku duelu více střeleckých pokusů, těsný stav vydržel i díky Willovi, jenž kryl lapačkou i střelu Tomka. Domácí mohli srovnat v oslabení, jenže Zohorna po přihrávce Kousala nevyrovnal. V závaru přesilovky pak zvýšil osamocený Němeček, který po akci Vitoucha přidal druhý gól Sparty.

Domácí mohli reagovat hned na začátku třetí části, ale za Kovářem zněla jen branková konstrukce. O chvíli později se hosté v přesilovce usadili v útočném pásmu a krátce po návratu Zohorny na led udeřili. Kaše po otočce našel před brankou Řepíka, který zvýšil na 3:0 z pohledu Sparty.

Hosté pohodlný náskok udrželi až do konce utkání a brankář Kovář udržel čisté konto. Sparta tak neinkasovala ve druhém utkání za sebou.

»V první třetině jsme Spartě ještě celkem stačili, ale od té druhé už hosté ovládli hru. Sparta byla jednoznačně lepším týmem, daleko lépe bruslila a zaslouženě bere vítězství,« uvedl pardubický kouč Radim Rulík. »Myslím, že jsme viděli výborný zápas, mně se velmi líbil. Samozřejmě se šťastným koncem pro nás, proto pro nás utkání vyznělo o to lépe. Jsme rádi, že jsme získali tři body,« dodal Rulíkův sparťanský protějšek Miloslav Hořava.

Vítkovice jedou a jsou první!

Do čela jdou Vítkovice, které zvítězily v předehrávce 41. kola na ledě Plzně 3:2 a vyhráli tak potřetí za sebou. Dvě asistence si připsal kapitán hostů Lukáš Krenželok. Západočeši vyšli naopak potřetí za sebou bodově naprázdno.

Po opatrném úvodu ujel v šesté minutě hostující obraně Bitten, ale gólman Klimeš proti jeho zakončení skvěle zasáhl. Za chvíli kanadského útočníka fauloval Stehlík, jenže čtyřminutovou přesilovku domácí nezvládli. Naopak v 9. minutě nenápadnou střelou z levého kruhu trefil Kalus levou tyčku.

Zvládnuté oslabení hosty povzbudilo a převzali iniciativu. Po nahození Raskoba pomohla gólmanu Pavlátovi tentokrát pravá tyčka a v 17. minutě po nabídce Mullera zblízka netrefil odkrytou branku Bukarts.

Po pauze sice domácí viditelně přidali, jenže střeleckou převahu udržoval nadále hokejovější soupeř. Ve 29. minutě navíc střelu Raskoba od modré čáry úspěšně dorazil do sítě na brankovišti dobře postavený Lakatoš.

Hosté následně nevyužili početní výhodu a po polovině zápasu nekrytý Bukarts pálil z mezikruží těsně vedle. Za chvíli na druhé straně pohotový pokus Merla z podobné pozice zlikvidoval lapačkou Klimeš. Další změnu skóre nepřinesly ani přesilové hry obou mužstev v závěru prostřední části.

Ve 43. minutě se trefil ranou bez přípravy od modré čáry Schleiss, ale vyrovnání domácích zmařila úspěšná vítkovická trenérská výzva pro postavení Hrabíka v brankovišti.

Vzápětí dostal pětiminutový trest ve svém stém extraligovém utkání Gewiese a po dalším vyloučení Klause už při přesilovce pět na tři ve 48. minutě regulérně vyrovnal na 1:1 dorážkou Rekonenovy střely Holešinský.

Aktivnější domácí pokračovali v náporu a po nedovolenému zákroku Kotaly je v oslabení od pohromy uchránil zázračným zásahem proti teči Poura Klimeš.

Z brejku v 53. minutě naopak vrátil hostům vedení přesnou střelou mezi betony Mueller a o necelé dvě minuty později znovu z protiútoku zvýšil na 3:1 šikovným bekhendovým zakončením Kotala, jenž se tak prosadil poprvé po příchodu z Mladé Boleslavi.

Při hře bez brankáře ještě zkorigoval 72 sekund před sirénou výsledek prudkým volejem z levého kruhu Schleiss, vyrovnat již ale domácí nedokázali.

Plzeňský kouč Petr Kořínek byl pochopitelně zklamaný. »Třetí porážka v řadě si mi hodnotí těžko. Měli jsme spoustu přesilovek a bohužel jsme je nevyužili. To jsou rozhodující momenty utkání. Nezahráli jsme to vůbec dobře a pak už jsme výsledek jenom honili. Musíme ukončovat lépe souboje. Představujeme si od hráčů větší bojovnost, takhle se nebojuje o body. Musíme zlepšit kromě proměňování šancí i důraz,« uvedl Kořínek.

»Před mužstvem smekám. Jsme kvůli mnoha absencím s odpuštěním ve srač… a byly to vydřené body, které ukázaly vnitřní sílu mužstva. Z minima jsme vytěžili maximum. Hráčům moc děkuji, jak se k tomu postavili,« připojil Miloš Holaň, vítkovický trenér.

Mountfield slavil v prodloužení

Hokejisté Hradce Králové dál potvrzují velmi dobrou formu z přelomu roku, v dohrávce 27. kola extraligy porazili Liberec 5:4 v prodloužení. Po dvou dnech opět třikrát ztratili vedení a zápas rozhodl až v čase 64:16 útočník Radek Pilař. Mountfield zvítězil podeváté z posledních jedenácti utkání, jen dvakrát ale dokázal získat tři body.

»Byl to vyrovnaný zápas, Liberec hrál velmi dobře. Jsme rádi za dvě využité přesilovky, ale mrzí nás, že jsme výhru ztratili půl minuty před koncem. Myslím ale, že Liberec si bod zasloužil. A vážíme si toho, že druhý jsme získali my,« zhodnotil hradecký kouč Tomáš Martinec.

Ani jeho protějšek Patrik Augusta nebyl při hodnocení kritický: »Sice jsme prohráli, což nikdo nechce, ale hráčům jsem po utkání za výkon poděkoval. Bohužel jsme udělali chyby, které jsme předtím nedělali, a soupeř je potrestal. Obrovsky si cením toho, že jsme se třikrát dokázali vrátit do utkání. V prodloužení jsme svoji šanci nedali, zatímco soupeř ano, a proto vyhrál.«

* * *

Dohrávka 27. kola:

Mountfield Hradec Králové – Bílí Tygři Liberec 5:4 v prodl. (1:0, 2:1, 1:3 – 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Lalancette (Jergl), 38. Blain (Kalina, Lalancette), 40. Cingeľ (Jergl, Blain), 51. McCormack (Blain), 65. Pilař (McCormack) – 31. Rychlovský (A. Najman), 47. Birner (Ordoš, A. Najman), 48. Frolík (Malancon, Jelínek), 60. Frolík (Ordoš). Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Kis, Axman. Vyloučení: 4:3, navíc Jank – Derner 5 min. Využití: 2:0. Diváci: 3231.

Dohrávka 32. kola:

HC Dynamo Pardubice – HC Sparta Praha 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 24. Sobotka (Forman), 40. Němeček (D. Vitouch, G. Thorell), 46. Řepík (Kaše, Sobotka). Rozhodčí: Pražák, Šír – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 9614.

Předehrávka 41. kola:

HC Škoda Plzeň – HC Vítkovice Ridera 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 48. Holešinský (Rekonen, Zámorský), 59. Schleiss (A. Jiříček) – 29. Lakatoš (Raskob, L. Krenželok), 54. Mueller (Krieger),55. Kotala (L. Krenželok). Rozhodčí: Sýkora, Šindel – Brejcha, Gerát. Vyloučení: 2:5, navíc Gewiese 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 3210.