Home Zahraničí Bidenova slova o »diktátorovi« Si Ťin-pchingovi mohou ohrozit dosažené úspěchy

Bidenova slova o »diktátorovi« Si Ťin-pchingovi mohou ohrozit dosažené úspěchy

FOTO - síť X

Výroky amerického prezidenta Joea Bidena, že čínského prezidenta Si Ťin-pchinga stále považuje za »diktátora«, mohou podkopat úspěch jednání mezi oběma lídry, která skončila v San Francisku. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Podle jejích odhadů výroky šéfa Bílého domu »vrhají stín na setkání, které obě strany označily za dosud nejproduktivnější«. Agentura se domnívá, že tato prohlášení by mohla »zpochybnit úspěchy dosažené během čtyřhodinových rozhovorů mezi prezidenty Číny a Spojených států«. Jednalo se o dohody o boji proti šíření drog, obnovení vojenských kontaktů na vysoké úrovni mezi Pekingem a Washingtonem a zavedení ujednání, podle něhož může jeden z vůdců zavolat druhému přímo, aby vyřešil případná nedorozumění.

Již dříve se Joe Biden a Si Ťin-pching setkali v sídle Filoli na předměstí kalifornského San Franciska. Po jejich rozhovoru byl Biden na tiskové konferenci dotázán, zda je připraven nazvat čínského vůdce diktátorem, jak to učinil na začátku tohoto roku. Hostitel Bílého domu odpověděl, že »je«, protože »vede zemi, která se opírá o zcela jinou formu vlády než Spojené státy«. Čínské ministerstvo zahraničí označilo tyto výroky za chybné a nezodpovědné.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here