Home Zahraničí Bílý dům tvrdí, že USA v příštích týdnech dojdou prostředky na podporu...

Bílý dům tvrdí, že USA v příštích týdnech dojdou prostředky na podporu Ukrajiny

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Pokud Kongres neschválí přidělení dalších finančních prostředků, mohou USA v příštích týdnech vyčerpat prostředky na podporu Ukrajiny. Uvedl to John Kirby, koordinátor pro strategickou komunikaci v Radě pro národní bezpečnost Bílého domu, v televizi CNN.

»Stále nám zbývají nějaké finanční prostředky. Myslím, že máme dostatek prostředků na několik příštích týdnů. Ale nedostatek dodatečných finančních prostředků, o které jsme požádali, určitě ovlivní naši schopnost podpořit Ukrajinu v podzimních a zimních měsících,« upozornil mluvčí Bílého domu.

Podle Kirbyho nástup zimy ztíží bojové operace oběma stranám. »Chceme se tedy ujistit, že Ukrajinci dostanou vše, co potřebují, dokud jsou pro to podmínky,« podotkl. Podle představitele Bílého domu případné pozastavení činnosti americké federální vlády rovněž »významně ovlivní schopnost ukrajinských ozbrojených sil dosahovat úspěchů na bojišti«.

Washingtonská administrativa 10. srpna požádala Kongres jako dodatečné výdaje z federálního rozpočtu na fiskální rok 2023, který v USA končí 30. září, o 13 miliard dolarů na mimořádnou vojenskou pomoc Kyjevu a 8,5 miliardy dolarů na hospodářskou a bezpečnostní pomoc Ukrajině a řadě dalších zemí.

Koncem srpna Bílý dům požádal členy Kongresu o přijetí krátkodobé iniciativy na prodloužení financování vlády, aby se předešlo možnému uzavření několika federálních úřadů. Ředitelka Úřadu pro řízení a rozpočet Bílého domu Shalanda Youngová tehdy uvedla, že iniciativa poskytne zákonodárcům čas na dosažení kompromisu v rozpočtových otázkách. Usnesení by zachovalo většinu výdajů na stejné úrovni, dokud se Kongres poradí.

Federální vláda bude muset zastavit činnost, pokud zákonodárci do konce září neschválí rozpočet na příští fiskální rok, který na národní úrovni začíná 1. října.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here