Home Zahraničí Cesta čínského ministra zahraničí po jihovýchodní Asii vnesla do vztahů mezi Čínou...

Cesta čínského ministra zahraničí po jihovýchodní Asii vnesla do vztahů mezi Čínou a zeměmi ASEAN novou energii

Letecký snímek z 28. října 2022 ukazuje rychlostní silnici Phnom Penh-Sihanoukville (PPSHV) v kambodžské provincii Kampong Speu. FOTO – Xinhua/PPSHV Expressway

Čtyřdenní návštěva čínského ministra zahraničí Wang I ve třech zemích jihovýchodní Asie dala nový impuls strategickým vztahům mezi Čínou a Sdružením národů jihovýchodní Asie (ASEAN), uvedli v neděli kambodžští odborníci.

Wang, který je zároveň členem politického byra ústředního výboru Komunistické strany Číny, v neděli ukončil svou cestu po třech zemích jihovýchodní Asie, během níž navštívil Singapur, Malajsii a Kambodžu.

Během své cesty se v Singapuru setkal s premiérem Lee Hsien Loongem, v Malajsii s premiérem Anwarem Ibrahimem, v Kambodži s králem Norodomem Sihamonim, s odstupujícím premiérem Samdechem Techo Hun Senem i s nastupujícím premiérem Hun Manetem.

Kin Phea, generální ředitel kambodžského Institutu mezinárodních vztahů, think-tanku spadajícího pod Královskou akademii Kambodže, uvedl, že Wangova návštěva zdůraznila pevné závazky Číny týkající se solidarity a přátelství se zeměmi ASEAN.

»Pro Kambodžu jeho návštěva představuje společnou cestu pro bilaterální spolupráci při budování kvalitního, vysoce kvalitního a nadstandardního kambodžsko-čínského společenství se sdílenou budoucností v nové éře,« řekl agentuře Xinhua.

Dodal, že Wangova návštěva Kambodže rovněž dále prohloubila komplexní strategické partnerství v oblasti vzájemné spolupráce, pevné přátelství, spolupráci v rámci iniciativy Pásmo a stezka (BRI) a spolupráci v rámci tzv. diamantového šestiúhelníku mezi oběma zeměmi.

»Jeho návštěva hraje důležitou roli při podpoře čínsko-kambodžské spolupráce, posilování vzájemného porozumění a strategické důvěry a prohlubování budování společenství se sdílenou budoucností mezi oběma zeměmi,« řekl Phea.

Na leteckém snímku z 15. dubna 2019 je vidět výrobní závod Alliance Steel v malajsko-čínském průmyslovém parku Kuantan v malajském Pahangu. FOTO – Xinhua/Zhu Wei

Odborník dodal, že návštěva rovněž vyjadřuje plnou podporu Číny sdružení ASEAN a její neochvějný závazek spolupracovat se sdružením ASEAN na podpoře multilateralismu, oboustranně výhodné spolupráce, inkluzivního růstu a udržitelného rozvoje.

»Stabilní vztahy mezi Čínou a zeměmi ASEAN mají zásadní význam pro zajištění míru, bezpečnosti, stability, rozvoje a prosperity v celém regionu,« řekl.

Seun Sam, politický analytik Kambodžské královské akademie, uvedl, že Wangova návštěva Kambodže je zásadní pro prohloubení strategického partnerství obou zemí.

»Jeho návštěva slouží jako důkaz trvalého přátelství a strategického partnerství mezi Kambodžou a Čínou,« řekl agentuře Xinhua.

»Je také důkazem pokračujícího úsilí Číny o posílení vazeb s ASEAN, zejména v rámci BRI,« dodal.

Čínští turisté u řeky Singapur v Singapuru 7. února 2023. FOTO – Xinhua/Then Chih Wey

Sam uvedl, že návštěva rovněž demonstruje odhodlání Číny podporovat pevné vztahy se svými sousedy a prosazovat společnou vizi míru, rozvoje a spolupráce.

Thong Mengdavid, výzkumný pracovník nezávislého think tanku Asian Vision Institute se sídlem v Phnompenhu, uvedl, že Wangova cesta představuje energickou a strategickou angažovanost Číny a její snahu o posílení bilaterálních vztahů se zeměmi ASEAN.

Mengdavid uvedl, že Čína je průkopníkem multilateralismu a klíčovým podporovatelem míru v regionu i ve světě obecně.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here