Home Zahraničí Čínské ministerstvo obrany: Tchaj-wan patří k Číně

Čínské ministerstvo obrany: Tchaj-wan patří k Číně

Wu Čchien FOTO - CRI

»Výbor pro hodnocení ekonomiky a bezpečnosti USA a Číny« pod správou Kongresu Spojených států nedávno vydal roční zprávu, která navrhuje vyhodnotit metody posílení tchajwanské obrany a posílení schopnosti zastavit čínskou pevninu při útoku na Tchaj-wan. Čína je ale rozhodně proti.

Mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Čchien řekl, že Čína rozhodně oponuje vojenskému kontaktu mezi Spojenými státy a Tchaj-wanem a americkému prodeji zbraní Tchaj-wanu.

Při setkání prezidentů Číny a Spojený států 14. listopadu americký prezident Joseph Biden přitom znovu zdůraznil, že nepodporuje »tchajwanskou nezávislost«, ani nepodporuje »dvě Číny« a »jednu Čínu a jeden Tchaj-wan« a nechce konflikt s Čínou. Wu Čchien si přeje, aby Spojené státy upřímně implementovaly tento politický postoj a dodržovaly tři společná komuninké mezi Čínou a Spojenými státy a princip jedné Číny, aby se zabránilo poškození společných zájmů Číny i Spojených států.

»Je důležité zdůraznit, že Tchaj-wan patří k Číně a je neoddělitelnou součástí čínského území. Jakákoli činnost na posílení amerického vojenského spojení s Tchaj-wanem je nesprávné chování, které zasahuje do vnitřních záležitostí Číny a porušuje americký závazek. Jakýkoli pokus o omezení čínské pevniny prostřednictvím vyzbrojování Tchaj-wanu je jen sen, který tvrdě narazí do velké čínské ocelové zdi – Čínské lidové osvobozenecké armády,« připomněl Wu Čchien.

(pr)

Předchozí článekNejen Galapetr z Krále Šumavy
Další článekSplnil jsem si dětský sen, řekl Lewandowski poté, co se konečně trefil na MS