Čínský premiér Li Čchiang nastínil priority nové vlády

Čínský premiér Li Čchiang dnes nastínil priority nové vlády a slíbil, že se zaměří na dodržování přístupu k rozvoji zaměřeného na lidi, podporu vysoce kvalitního rozvoje a prohloubení reforem a otevírání se.

Nový čínský premiér se setkal s novináři po ukončení prvního zasedání 14. celostátního lidového shromáždění, národního zákonodárného sboru země. Li přislíbil, že bude realizovat důležitá rozhodnutí a plány přijaté na 20. celostátním sjezdu Komunistické strany Číny (KS Číny), který stanovil plány rozvoje země na příštích pět let a dále.

Nová vláda vynaloží pevné úsilí na každou práci týkající se obživy lidí, řekl Li a poznamenal, že konečným cílem KS Číny a vlády je zlepšit blahobyt lidí.

Většina lidí nesleduje neustále růst HDP, řekl Li a vysvětlil, že je více zajímají věci, které se týkají jejich každodenního života, jako je bydlení, zaměstnanost, příjem, vzdělání, lékařské služby a životní prostředí. »Vláda proto musí vždy plánovat a vykonávat svou práci s ohledem na to, co lidé cítí, a jednat podle jejich přání.«

Premiér uvedl, že těžiště rozvojové práce země se přesouvá od zajišťování základních potřeb lidí ke zlepšování kvality jejich života.

Čína jako druhá největší ekonomika světa dosáhla velkého pokroku v hospodářském a sociálním rozvoji, ale její rozvoj je stále nevyvážený a nedostatečný, zdůraznil. »Jakýkoli souhrnný objem se po vydělení 1,4 miliardy obyvatel stane malým číslem na hlavu,« řekl.

»Obecně bychom měli plně a věrně uplatňovat novou filozofii rozvoje na všech frontách, pracovat na vytvoření nového modelu rozvoje a zaměřit se na podporu vysoce kvalitního rozvoje,« řekl.

Za tímto účelem Li vyzdvihl potřebu posílení vědecké inovační kapacity, modernizace průmyslového systému a pokračování přechodu k ekologickému rozvoji. Dodal, že prohloubení reforem a otevření je zásadní pro pokrok v modernizaci Číny a dosažení druhého stého cíle země.

Li poznamenal, že letos si připomínáme 45. výročí reformy a otevření v Číně, jejichž nástup ovlivnil nejen Čínu, ale celý svět, a uvedl, že Čína se bude více otevírat světu a vítá investory z celého světa.

Plná důvěra v ekonomiku

Li vyjádřil plnou důvěru v ekonomiku země, ale zdůraznil, že je třeba zdvojnásobit úsilí, aby byl splněn cíl růstu čínského HDP v roce 2023 ve výši přibližně 5 %. Uvedl, že hospodářské výsledky Číny v prvních dvou měsících roku 2023 ukázaly, že se ekonomika stabilizuje, a některé mezinárodní organizace rovněž revidovaly své prognózy růstu. Premiér novinářům rovněž řekl, že čínská demografická dividenda nezmizela a postupně se formuje dividenda talentů.

Čína bude i nadále prosazovat strategii »zaměstnanost především« a zvýší vládní podporu na podporu tvorby pracovních míst, přislíbil Li. »Zejména bude zvýšena podpora v oblasti služeb zaměstnanosti a technického vzdělávání, přičemž bude podniknuto více kroků ke stabilizaci a rozšíření zaměstnanosti.«

V letošním roce nastupuje do zaměstnání rekordní počet 11,58 milionu absolventů vysokých škol, uvedl premiér a dodal, že z hlediska rozvoje je to dobře, protože mladí lidé mohou vnést do společnosti energii a vitalitu.

Li navíc přislíbil, že soukromé podniky v Číně budou mít lepší prostředí a širší prostor pro rozvoj. Tato vláda bude i nadále podporovat tržní a právní podnikatelské prostředí podle mezinárodních standardů a vytvářet rovné podmínky pro soukromé podnikání a pomáhat podnikatelům růst a prosperovat, zdůraznil.

Pokud jde o podporu revitalizace venkova, premiér zdůraznil, že je třeba vyzdvihnout iniciativu zemědělců a umožnit jim podílet se na revitalizaci venkova a sdílet výhody reforem a rozvoje.

»Čína je významnou zemědělskou zemí a socialistická modernizace nebude úplná bez modernizace zemědělství a venkova,« řekl Li.

Uvedl také, že revitalizace venkova by měla postupovat plošně a různé lokality by měly rozvíjet venkov na základě svých místních podmínek.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy