Home Zahraničí EU přichází o 600 miliard eur ročně kvůli populační depresi

EU přichází o 600 miliard eur ročně kvůli populační depresi

FOTO - pixabay

Depresivní psychický stav obyvatel zemí Evropské unie (EU) způsobený situací na Ukrajině a pandemií COVID-19 stojí ekonomiku společenství 600 miliard eur, což je 4,2 % celkového hrubého domácího produktu (HDP). Informoval o tom portál Interia Business s odvoláním na polský ekonomický institut (PIE).

»Ve 27 zemích EU a ve Spojeném království přesahují celkové ztráty způsobené problémy s duševním zdravím 4,2 % HDP, tj. více než 600 miliard eur. Více než třetina těchto nákladů je způsobena nižší zaměstnaností a produktivitou,« cituje portál výňatky ze zprávy PIE. Interia rovněž připomíná, že podle průzkumu Eurobarometru 62 % respondentů uvedlo, že morálku Evropanů nejvíce ovlivnil konflikt na Ukrajině a pandemie COVID-19.

Duševní nemoci, jak zdůrazňuje portál, se staly výzvou nejen pro ekonomiku EU, ale i pro globální ekonomiku jako celek. Podle prognózy Světového ekonomického fóra budou do roku 2030 náklady na léčbu těchto nemocí představovat polovinu světových výdajů na všechny nepřenosné nemoci. Interia s odkazem na údaje Světové zdravotnické organizace uvádí, že investice do komplexní diagnostiky a léčby nepříznivých psychických stavů »se čtyřikrát vrátí díky následnému zvýšení produktivity práce«.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here