Japonsko možná začne v únoru vypouštět čtvrtou dávku vody z fukušimské jaderné elektrárny

Japonská společnost Tokyo Electric Power (TEPCO) možná začne v únoru vypouštět čtvrtou dávku upravené radioaktivní vody z havárií postižené jaderné elektrárny (JE) Fukušima, informovala s odvoláním na své zdroje tisková agentura Kjódó.

Očekává se, že bude vypuštěno celkem 7800 tun vody, což je přibližně stejné množství jako v předchozích etapách. Vypouštění této další dávky vody může trvat přibližně 17 dní.

V březnu 2011 vyřadila vlna tsunami z provozu energetické a chladicí zařízení fukušimské jaderné elektrárny, což vedlo k roztavení tří reaktorů, zničení jejich nádob, výbuchům a úniku velkého množství radioaktivního materiálu. K dnešnímu dni jsou elektrárna a okolní oblasti téměř kompletně vyčištěny. Voda, která je do zničených reaktorů neustále vlévána k ochlazování úlomků jaderného paliva, však vytéká mezerami silně kontaminovanými radioaktivními částicemi.

V současné době se v JE nachází více než 1,34 milionu tun vody. Japonská vláda se proto rozhodla tuto vodu postupně vyčistit a poté vypustit do moře. Tento proces, který má trvat 30 až 40 let, vyvolal napětí s řadou zemí, jmenovitě s Čínou, přestože byl schválen Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

Voda se upravuje pomocí pokročilého systému zpracování kapalin (Advanced Liquid Processing System – ALPS) a je také ředěna mořskou vodou, ale stále obsahuje tritium, které nelze odstranit. Maximální přípustná koncentrace tritia je 1500 becquerelů na litr a měření, která japonští úředníci a odborníci MAAE provádějí v oceánu, potvrzují, že upravená voda tyto parametry splňuje.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy